No:317/23, 8 iyun 2023-cü il tarixində Ermənistanın Təhlükəsizlik Şurasının katibi Armen Qriqoryanın Minskdə Kollektiv Təhlükəsizlik Müqaviləsi Təşkilatının iclası zamanı səsləndirdiyi iddialara dair şərh
8 iyun 2023-cü il tarixində Ermənistanın Təhlükəsizlik Şurasının katibi Armen Qriqoryanın Minskdə Kollektiv Təhlükəsizlik Müqaviləsi Təşkilatının iclasında çıxışı zamanı guya Azərbaycanın Ermənistanla sərhəddə və Laçın yolunda vəziyyəti gərginləşdirdiyi, güc tətbiqi siyasəti yürütdüyü, Qarabağ bölgəsində yaşayan erməni sakinlərə qarşı etnik təmizləmə həyata keçirmək niyyətində olduğu barədə səsləndirdiyi iddiaların heç bir əsası yoxdur və bu Ermənistan tərəfinin növbəti manipulyasiyasıdır.
Ermənistan tərəfinin öz üzərinə götürdüyü öhdəlikləri yerinə yetirmək, eləcə də Azərbaycanın ərazi bütövlüyü və suverenliyinə hörmət etmək əvəzinə erməni sakinlərin reinteqrasiyası kimi daxili məsələlərə müdaxilə cəhdlərinə hələ də son qoymaması bu ölkənin bölgədə sülh və sabitlikdə maraqlı olmadığını göstərir. Misal olaraq, Ermənistan Təhlükəsizlik Şurasının katibinə xatırladırıq ki, Ermənistan Üçtərəfli bəyanat çərçivəsində öhdəliklərinə zidd olaraq erməni silahlı qüvvələrini Azərbaycan ərazisindən tam olaraq hələ də çıxarmayıb və bu qüvvələrin Azərbaycan ərazisində mövcudluğu beynəlxalq hüququn bütün norma və prinsiplərinin pozuntusu olmaqla yanaşı, ciddi təhdid mənbəyidir.
Azərbaycanın Laçın sərhəd buraxılış məntəqəsindən gün ərzində onlarla erməni sakinlərin Azərbaycan qanunvericiliyinə və müvafiq prosedurlara əməl etməklə hər iki istiqamətdə sərbəst şəkildə keçməsi bir daha göstərir ki, Ermənistanın reinteqrasiya prosesinə maneçilik cəhdləri uğursuzluğa düçar olub.
Ermənistanı bölgədə sülh və təhlükəsizliyin təmin olunmasına xələl gətirən təhlükəli ritorikadan çəkinməyə, əsassız yerə Azərbaycanı ittiham etmək, beynəlxalq ictimaiyyəti yayındırmaq cəhdlərini davam etdirmək əvəzinə üzərinə götürdüyü öhdəlikləri yerinə yetirməyi tələb edirik.

Press release 08 June 2023
No:317/23, Commentary on allegations by Armen Grigoryan, Secretary of the Security Council of Armenia, voiced during the meeting of the Collective Security Treaty Organization in Minsk on June 8, 2023
On June 8, 2023, Armen Grigoryan, Secretary of the Security Council of Armenia, claimed that Azerbaijan allegedly increases tensions on the border with Armenia and on the Lachin Road, pursues use of force policy, and indends to carry out ethnic cleansing against the Armenian residents in Karabakh region during his address at the meeting of the Collective Security Treaty Organization in Minsk. These baseless allegations are another manipulation of Armenia.
The fact that Armenia, instead of fulfilling its obligations as well as respecting the territorial integrity and sovereignty of Azerbaijan, still does not cease its attempts to intervene in internal affairs of Azerbaijan such as the reintegration of Armenian residents, demonstrates that this country is not interested in peace and stability in the region. We remind the Secretary of the Security Council of Armenia that this country, contrary to its obligations under the Trilateral Statement, has not yet completely withdrawn Armenian armed forces from the territory of Azerbaijan, and the presence of these forces in the territory of Azerbaijan while being a violation of all norms and principles of international law, is a source of serious threat.
The fact that dozens of Armenian residents, following Azerbaijan’s internal legislation and relevant procedures freely pass through the Lachin border checkpoint of Azerbaijan daily in both directions once again demonstrates that Armenia's attempts to hinder the reintegration process have failed.
We demand Armenia, instead of continuing to accuse Azerbaijan and mislead the international community, refrain from dangerous rhetoric that undermines the process of securing peace and security in the region, and fulfill its obligations.