Mətbuat şərhi 16 iyun 2023
No:330/23, Ermənistanın baş naziri Nikol Paşinyanın 16 iyun tarixində hökumət iclasında çıxışı zamanı səsləndirdiyi iddialarla bağlı şərh
16 iyun tarixində Ermənistanın baş naziri Nikol Paşinyanın hökumət iclasında çıxışı zamanı Laçın dövlət sərhədindən buraxılış məntəqəsi təsis olunmasının “gərgin humanitar vəziyyət” yaratdığı, Azərbaycanın “erməni sakinlərin gündəlik tələbat malları və tibbi məhsullarla təmin olunmasınının qarşısını aldığı”, “etnik təmizləmə siyasəti həyata keçirdiyi”, Azərbaycanın guya sərhədboyu ərazilərdə təxribat törətdiyi barədə növbəti dəfə səsləndirdiyi cəfəng iddiaları qətiyyətlə rədd edirik.
Bir daha xatırlatmaq istərdik ki, Azərbaycanın öz suveren ərazisində sərhəd nəzarət-buraxılış məntəqəsi təsis etməsi məsələsinə Ermənistan tərəfinin hər hansı bir müdaxiləsi Azərbaycanın suverenliyi və ərazi bütövlüyünə qarşı iddiadır və bu kimi hərəkətlər beynəlxalq hüququn bütün norma və prinsiplərinə ziddir.
Görünür ki, bu məntəqənin təsis edilməsi ilə Azərbaycana qarşı təcavüz törətmiş və 30 ilə yaxın müddətdə torpaqlarımızı işğal altında saxlamış Ermənistanın vəziyyəti gərginləşdirən addımlardan və yoldan istifadə etməklə həyata keçirdiyi qeyri-qanuni fəaliyyətlərdən məhrum olması bu ölkəni narahat etməkdədir.
Məntəqədən Azərbaycan Respublikasının Qarabağ bölgəsinin yerli erməni sakinlərinin hər iki istiqamətdə şəffaf, təhlükəsiz və nizamlı keçidi üçün müvafiq şərait mövcuddur və məntəqə təsis edilən gündən yüzlərlə sakin bu yoldan sərbəst şəkildə istifadə etdiyi məlumdur.
15 iyun tarixində Ermənistan tərəfindən bu məntəqəyə və sərhədçilərimizə qarşı törədilmiş təxribatın da məqsədi, Azərbaycan tərəfdən sərhəd buraxılış məntəqəsinin uğurlu fəaliyyətinə kölgə salmaq, məntəqədən təhlükəsiz və sərbəst şəkildə istifadəyə maneçilik törətməkdir.
Dövlət Sərhəd Xidmətinin hərbi qulluqçusunun yaralanması ilə nəticələnmiş hücumdan sonra, bu təxribatın səbəblərinin araşdırılması, sərhəd buraxılış məntəqəsinin və oradan keçidin təhlükəsizliyinin təmin edilməsi məqsədilə Azərbaycan tərəfindən həyata keçirilən müvafiq tədbirlərin “blokada” kimi qiymətləndirilməsi qəbuledilməzdir.
Ermənistan tərəfindən əsassız bəyanatlar vermək əvəzinə, təxribatlardan əl çəkməyi, sülh sazişi üzrə danışıqlara və bölgədə kommunikasiyaların açılması məsələsinə məsuliyyətlə və konstruktiv şəkildə yanaşmağı, qüvvələrinin Azərbaycan ərazilərindən tam çıxarılması daxil olmaqla, Üçtərəfli Bəyanatdan irəli gələn öhdəliklərə riayət etməyi, Azərbaycanın ərazi bütövlüyü və suverenliyinə qarşı addımlardan çəkinməyi tələb edirik.

Press release 16 June 2023
No:330/23, Commentary on the allegations made by Nikol Pashinyan, Prime Minister of Armenia in his speech at the meeting of government held on June 16
We strongly reject the absurd claims made by Nikol Pashinyan, Prime Minister of Armenia in his speech at the meeting of government held on June 16 asserting that the establishment of Lachin state border checkpoint caused a “tense humanitarian situation”, “prevention of the provision of daily necessities and medical products to Armenian residents by Azerbaijan”, “pursuance of ethnic cleansing policy by Azerbaijan”, as well as that Azerbaijan allegedly committed provocations in border areas.
We would like to remind once again that any interference of Armenia on the issue of establishing a border checkpoint in the territory of Azerbaijan is a claim against the sovereignty and territorial integrity of Azerbaijan, and such actions contradict all norms and principles of international law.
It is evident that with the establishment of this checkpoint, Armenia, which committed aggression against Azerbaijan and occupied our lands for almost 30 years, was deprived of steps that exacerbated the situation, as well as illegal activities carried out using the road, and it worries this country.
There are necessary conditions for transparent, safe, and orderly passage of local Armenian residents of the Karabakh region of the Republic of Azerbaijan in both directions, and hundreds of residents have been using this road freely since the establishment of the checkpoint.
The purpose of the provocation committed by Armenia on June 15 against this checkpoint and our servicemen is to hinder the successful operation of the border checkpoint by Azerbaijan and prevent the safe and free use of the checkpoint.
It is unacceptable to assess the relevant measures taken by Azerbaijan in order to investigate the reasons for this provocation, as well as to ensure the security of the border checkpoint and the passage through it after the attack, which resulted in the injury of a serviceman of the State Border Service, as a “blockade”.
We demand Armenia to abandon provocations, responsibly and constructively approach the negotiations on the peace agreement and the opening of communications in the region, to comply with the obligations arising from the Trilateral Statement, including the complete withdrawal of its forces from the territories of Azerbaijan, and to refrain from steps against the territorial integrity and sovereignty of Azerbaijan instead of making unfounded statements.