Mətbuat şərhi 29 iyul 2022
No:348/22, Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin Qoşulmama Hərəkatının Gənclər Sammitinin Şuşa sessiyası barədə məlumatı
29 iyul 2022-ci il tarixində Qoşulmama Hərəkatının (QH) Gənclər Sammitinin Şuşa sessiyası öz işinə başlayıb.
Sammit iştirakçıları 25-28 iyul tarixlərində keçirilmiş Bakı sessiyasında razılaşdırdıqları sənədləri Şuşada qəbul ediblər.
Şuşa Akkordu (Şuşa razılaşması) kimi adlandırılan sənədə əsasən, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin QH sədri qismində təşəbbüsü ilə 2021-ci ilin 4 oktyabr tarixində təsis edilmiş QH Gənclər Şəbəkəsi əsasında QH Gənclər Təşkilatı yaradılıb. Daimi katibliyi Bakı şəhərində yerləşəcək QH Gənclər Təşkilatının nizamnaməsi və təşkilatın loqo və bayrağı da Sammitin Şuşa sessiyası çərçivəsində bu gün təsdiq edilib.
Tədbir çərçivəsində Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyi, Gənclər və İdman Nazirliyi, Şuşa Şəhəri Dövlət Qoruğu İdarəsi, QH ölkələrinin nümayəndələrinin iştirakı ilə QH Gənclər Sammitinin nəticələri və QH Gənclər təşkilatının gələcək fəaliyyəti ilə bağlı fikir mübadiləsi aparılıb.

Press release 29 July 2022
No:348/22, Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the Shusha session of the Non-Aligned Movement (NAM) Youth Summit
On July 29, 2022, the Shusha session of the Non-Aligned Movement (NAM) Youth Summit started its work.
The Summit participants adopted the documents, which were agreed upon at the Baku session held on July 25-28 in Shusha.
According to the document named Shusha Accord (Shusha agreement), NAM Youth Organization has founded on the basis of the NAM Youth Network established on the initiative of the President of the Republic of Azerbaijan Mr. Ilham Aliyev as the NAM Chairman on October 4, 2021.
The charter of the NAM Youth Organization, whose permanent secretariat will be located in Baku, as well as the organization’s logo and flag were also approved today within the framework of the Shusha session of the Summit.
During the Summit, views were exchanged on the results of the NAM Youth Summit and the future activities of the Youth Organization with the participation of the representatives of the Ministry of Foreign Affairs of Azerbaijan, Ministry of Youth and Sport, Shusha City State Reserve Department and NAM countries.