No:397/23, Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyi, Medianın İnkişafı Agentliyi və Mətbuat Şurasının birgə bəyanatı
Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyi, Medianın İnkişafı Agentliyi və Mətbuat Şurasının
22 iyul – Milli Mətbuat və Jurnalistika Günü münasibətilə
Azərbaycan Respublikasının ərazilərinə qanunsuz səfər etmiş xarici vətəndaşların siyahısından bəzi şəxslərin adlarının çıxarılması barədə birgə bəyanatı
Bu il, Azərbaycan Respublikasında milli mətbuatın yaranmasının 148 illiyi qeyd olunur.
Milli mətbuatımızın ilk nümunəsi kimi 1875-ci il iyulun 22-də görkəmli ziyalı, publisist Həsən bəy Zərdabi tərəfindən azərbaycan dilində nəşr olunmağa başlamış “Əkinçi” qəzetindən əsasını götürən müasir Azərbaycan mətbuatı ölkəmizin bütün sahələrdə əldə etdiyi nailliyyətlərə uyğun şəkildə öz inkişaf dövrünü yaşayır.
Bu gün müstəqillik yolu ilə inamla irəliləyən və hərtərəfli inkişaf edən Azərbaycanda ölkə Konstitusiyası və “Media Qanunu” çərçivəsində ifadə və mətbuat azadlığı, jurnalistlərin informasiya toplamaq hüququ təmin olunur, bu sahənin inkişafı ilə bağlı bir sıra uğurlu layihələr həyata keçirilir. Azərbaycanda informasiya məkanında plüralizm prinsipi əsas götürülərək, yerli və xarici media subyektlərinin təmsilçilərinin fəaliyyətinə hər cür şərait yaradılır.
Jurnalistlərin tərəfsizlik və obyektivlik prinsipləri əsas götürülməklə fəaliyyətlərinin dəstəklənməsi ölkəmizin əsas prioritetlərindəndir. Medianın bu missiyanı qanunvericiliyə zidd olmayan üsullarla həyata keçirməsi olduqca vacib amillərdəndir.
Milli jurnalistikanın ölkəmizin xarici siyasət maraqlarına aid olan məsələlər, xüsusilə Azərbaycan-Ermənistan sülh prosesi kimi istiqamətlərdə ölkəmizin həqiqətlərinin beynəlxalq auditoriyaya çatdırılmasında, region və onun hüdudlarından kənarda informasiya məkanının formaşdırılmasında, xarici mənfi ideoloji təsirlərin fonunda milli informasiya təhlükəsizliyinin təmin olunmasında danılmaz rolu vardır.
Bu məqsədlə, xarici jurnalistlərin Azərbaycana səfərlərinin təşkili əsas fəaliyyət sahələrindəndir. Həm Ermənistanın 30 ilə yaxın müddətdə Azərbaycan ərazilərinin işğalı dövründə, həm də Vətən müharibəsindən sonra regiona yüzlərlə jurnalist səfər ediblər. Bununla yanaşı, bir sıra əcnəbi jurnalistlərin Azərbaycan hökumətinin icazəsi olmadan keçmiş işğal altında olan ərazilərimizə səfərlər həyata keçirdiyi, bir çox hallarda, belə səfərlərin həmin şəxslərin məlumatsızlığı nəticəsində baş verdiyi bəllidir.
Məlum olduğu kimi, beynəlxalq təcrübəyə uyğun olaraq, Azərbaycanın milli və beynəlxalq qanunvericiliyinin kobud şəkildə pozulması ilə nəticələnən hər hansı bir səfərdə iştirak edən şəxs Azərbaycanda arzuolunmaz şəxs kimi müvafiq olaraq Azərbaycan Respublikasının ərazilərinə qanunsuz səfər etmiş xarici vətəndaşların siyahısına daxil edilir. Bununla yanaşı, hər il onlarla şəxs bu siyahıdan adlarının çıxarılması məqsədilə Azərbaycan hökumətinə rəsmi üzrxahlıq məktubları ünvanlayır və müraciətlər məqsədəuyğun hesab ediləcəyi təqdirdə, onların adları siyahıdan çıxarılır.
Bu il, məhz “Heydər Əliyev” ili çərçivəsində və Azərbaycan Respublikasında milli mətbuatın yaranmasının 148 illiyində Azərbaycan tərəfi keçmiş işğal olunmuş ərazilərə qanunsuz səfər etmiş 58 nəfər xarici media nümayəndələrinin adlarının bu siyahıdan çıxarılmasına dair qərar qəbul edib. Beləliklə, adları dərc olunan şəxslərin Azərbaycan Respublikası ərazisinə daxil olmasına qoyulan qadağa aradan qaldırılıb.
Milli Mətbuat və Jurnalistika Günü ilə əlaqədar bu sahədə çalışan bütün media nümayəndələrini səmimi qəlbdən təbrik edir və bu şərəfli işlərində onlara yeni-yeni uğurlar arzulayırıq!
Azərbaycan Respublikasının ərazilərinə qanunsuz səfər etmiş xarici vətəndaşların siyahısından adları çıxarılmış bəzi media nümayəndələri haqqında məlumatı buradan əldə etmək mümkündür.

No:397/23, Joint Statement by the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Media Development Agency of the Republic of Azerbaijan (MEDIA), and the Press Council of Azerbaijan
Joint Statement by the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Media Development Agency of the Republic of Azerbaijan (MEDIA), and the Press Council of Azerbaijan
on removal of the names of some persons from the list of foreign citizens illegally visited the territories of the Republic of Azerbaijan
on the occasion of July 22 – National Press and Journalism Day
This year marks the 148th Anniversary of the establishment of the national press in the Republic of Azerbaijan.
Modern Azerbaijani press, which takes its origin from the “Akinchi” newspaper, which started to be published in Azerbaijani language on July 22, 1875 by prominent intellectual and publicist Hasan Bey Zardabi as the first example of our national press, is experiencing a period of its development in accordance with the achievements of our country in all areas.
Today, in Azerbaijan, which is confidently moving along the path of independence and comprehensively developing, freedom of expression and press, rights of journalists to collect information are ensured by country's Constitution and Law on Media, and a number of successful projects related to the development of this area are being implemented. Based on the principle of pluralism in the information space of Azerbaijan, all conditions are created for the activities of representatives of local and foreign media entities.
Supporting the activities of journalists based on the principles of neutrality and objectivity is one of the main priorities of our country. Fulfillment of this mission by media by methods that do not contradict the legislation is one of the most important factors.
National press has an undeniable role in conveying the truth of our country to the international audience on issues related to the foreign policy interests of our country, especially on the Azerbaijan-Armenia peace process, shaping the information space in the region and beyond, and ensuring national information security against the backdrop of external negative ideological influences.
To this end, the organization of visits of foreign journalists to Azerbaijan is one of the main areas of activity. Hundreds of journalists visited the region both during the occupation of Azerbaijani territories by Armenia for almost 30 years and after the Patriotic War. At the same time, it is known that a number of foreign journalists made visits to our former occupied territories without the permission of the government of Azerbaijan, and in many cases such visits occurred as a result of ignorance by these persons.
As is known, in accordance with international experience, a person being a part of any trip resulting in gross violation of national and international legislation of Azerbaijan is included in the list of foreign citizens who illegally visited the territories of the Republic of Azerbaijan as persona non grata in Azerbaijan. At the same time, dozens of people annually send official letters of apology to the government of Azerbaijan in order to remove their names from this list, and if the appeals are deemed appropriate, their names are removed from the list.
This year, within the framework of the “Year of Heydar Aliyev” and the 148th anniversary of the establishment of the national press in the Republic of Azerbaijan, Azerbaijan decided to remove from this list the names of 58 foreign media representatives who illegally visited the former occupied territories. Thus, the ban on entry to the territory of the Republic of Azerbaijan of persons whose names are announced were lifted.
On the National Press and Journalism Day, we sincerely congratulate all media representatives working in this field and wish them new successes in this honorable work!
Information about some media representatives whose names were removed from the list of foreign citizens who illegally visited the territories of the Republic of Azerbaijan can be obtained here.