Mətbuat şərhi 28 oktyabr 2021
No:403/21, Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin İraq Respublikasından azərbaycanlı uşaqların repatriasiyası ilə bağlı məlumatı
2021-ci ilin 28 oktyabr tarixində İraq Respublikasının cəzaçəkmə müəssisələri və uşaq evlərində saxlanılan Azərbaycan Respublikası vətəndaşı olan 38 nəfər uşağın ölkəmizə repatriasiyası həyata keçirilib.
Qeyd olunan şəxslərin ölkəmizə gətirilməsi Azərbaycan Respublikasının hökuməti tərəfindən həyata keçirilmiş koordinasiyalı və mərhələli tədbirlər nəticəsində mümkün olub. Belə ki, ilk növbədə repatriantların olduğu yer və AR vətəndaşlığına mənsubiyyəti müəyyən edilib. Bundan sonra onlar AR-ə qayıdış şəhadətnamələri və uçuş biletləri ilə təmin edilib. Uşaqların Azərbaycana repatriasiyası prosesinə hazırlıq məqsədilə İraq və Suriya Ərəb Respublikalarından AR vətəndaşlarının repatriasiya və reabilitasiyasına məsul dövlət qurumlarından ibarət İşçi Qrupun üzvləri Bağdad şəhərinə ezam edilib. İşçi Qrupunun üzvləri tərəfindən Azərbaycan vətəndaşlarının ilkin tibbi və psixoloji müayinəsi həyata keçirilib və onlara zəruri yardım göstərilib.
Nəticədə Azərbaycan Respublikası nümayəndə heyətinin müşayiəti ilə 38 uşağın Bağdad-İstanbul-Bakı marşrutu üzrə ölkəmizə repatriasiyası həyata keçirilib.
Azərbaycan Respublikasına gəldikdən sonra uşaqların reinteqrasiyası və reabilitasiyası üçün bütün lazımi tədbirlərin görülməsi nəzərdə tutulub.
Bu xüsusda, indiyədək 286 uşaq və 2 qadın olmaqla, ümumilikdə 288 nəfər AR vətəndaşının İraq Respublikasından repatriasiyasına müvəffəq olunub.
Qeyd olunmalıdır ki, dövlətimizin öz vətəndaşına qayğısının bariz nümunəsi olan repatriasiya prosesi bu qəbildən olan növbəti humanist addımdır. Azərbaycan Respublikasının Hökuməti milli qanunvericiliyə və ölkəmizin tərəfdar çıxdığı beynəlxalq müqavilələrə uyğun olaraq öz vətəndaşlarının hüquq və azadlıqlarının qorunması istiqamətində zəruri tədbirlərin görülməsini davam etdirəcəkdir.

No:403/21, Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the repatriation of Azerbaijani children from the Republic of Iraq
On October 28, 2021, 38 children, citizens of the Republic of Azerbaijan, held in prisons and orphanages of the Republic of Iraq, were repatriated to our country.
Bringing these people to our country was possible as a result of coordinated and phased measures taken by the Government of the Republic of Azerbaijan. Thus, first of all, the location of the repatriates and their citizenship of the Republic of Azerbaijan were determined. After that, they were provided with return certificates and flight tickets to the Republic of Azerbaijan. Members of the Working Group, consisting of government agencies responsible for the repatriation and rehabilitation of Azerbaijani citizens from the Republic of Iraq and Syrian Arab Republic, have been sent to Baghdad to prepare for the process of repatriation of children to Azerbaijan. The members of the Working Group conducted a preliminary medical and psychological examination of Azerbaijani citizens and provided them with the necessary assistance.
As a result, 38 children accompanied by the delegation of the Republic of Azerbaijan were repatriated to our country on the Baghdad-Istanbul-Baku route.
Upon arrival in the Republic of Azerbaijan, it is planned to take all necessary measures for the reintegration and rehabilitation of the children.
In this regard, a total of 288 Azerbaijani citizens, including 286 children and 2 women, have been repatriated from the Republic of Iraq so far.
It should be noted that the repatriation process, which is a clear example of the state's care for its citizens, is the next humane step of this kind. The Government of the Republic of Azerbaijan will continue to take necessary measures to protect the rights and freedoms of its citizens in accordance with national legislation and international agreements to which our country is a party.