Mətbuat şərhi 11 avqust 2023
No:432/23, Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin rəisi Ayxan Hacızadənin Rusiyanın “Kommersant” qəzetində dərc edilmiş məqalədə əksini tapmış fikirlərə dair yerli medianın sualına cavabı
Sual: Cari ilin 11 avqust tarixində Rusiyanın “Kommersant” qəzetində “Arsax Qarabağa qarşı” adlı məqalədə “Ağdam-Xankəndi” yolundan Beynəlxalq Qızıl Xaç Komitəsi (BQXK) tərəfindən istifadə müqabilində Azərbaycanın Laçın sərhəd buraxılış məntəqəsindən keçidə imkan yaradacağına dair ilkin razılıqlar barədə fikirlər səsləndirilib. Bu fikirlər ilə bağlı Xarici İşlər Nazirliyinin şərhi nədir?
Cavab: Son günlər ərzində beynəlxalq tərəfdaşların səyləri nəticəsində “Ağdam-Xankəndi” yolundan BQXK tərəfindən yüklərin daşınması üçün istifadə olunması və bundan 24 saat sonra Laçın yolundan BQXK vasitəsilə keçidin daha da intensivləşməsinə dair razılıq mövcud idi.
Bununla yanaşı, Azərbaycan tərəfinin təklifi əsasında Yevlaxda Azərbaycan tərəfinin nümayəndələri ilə Qarabağda yaşayan erməni sakinlərin nümayəndələri arasında görüşün keçirilməsi razılaşdırılmış və bütün logistik məsələlər yekunlaşmışdı.
Bütün bu razılıqlara baxmayaraq, Azərbaycanın Qarabağ bölgəsinin erməni sakinlərinin nümayəndələri razılıqları son anda pozub.
Onların və bu mövzunu siyasi manipulyasiya alətinə çevirən Ermənistanın pozucu fəaliyyəti qarşı tərəfin sülh və sabitlikdə, habelə bu istiqamətdə dialoqda maraqlı olmadıqlarını bir daha nümayiş etdirib.
Bununla yanaşı, qeyd edilən addımlar humanitar əsasda iddiaların əsassız olduğunu bir daha sübut edərək, bölgədə vəziyyətin gərginləşdirilməsinə xidmət edir.

Press release 11 August 2023
No:432/23, Answer of the MFA Spokesperson Aykhan Hajizada to the question of local media regarding the article published by the "Kommersant" newspaper
Question: On August 11, claims were made about the initial agreements on the facilitation by Azerbaijan of the passage through the Lachin border checkpoint in return for the usage of the "Aghdam - Khankendi" route by the ICRC in the article named "Artsakh against Karabakh" published in the "Kommersant" newspaper. What is the position of the Ministry of Foreign Affairs regarding these claims?
Answer: An agreement was reached in recent days as a result of the efforts of the international partners on the transportation of goods by the ICRC via the "Aghdam - Khankendi" route and, after 24 hours, the intensification of the passage through the Lachin road via the ICRC.
Furthermore, based on Azerbaijan's proposal, a Yevlakh meeting between the representatives of Azerbaijan and the representatives of the Armenian residents of Karabakh was agreed upon with logistical issues being finalized.
The aforementioned agreements notwithstanding, the representatives of the Armenian residents of Karabakh withdrew their confirmation at the last moment.
The disrupting actions of the representatives of the Armenian residents of Karabakh, as well as Armenia, which has turned this issue into a tool of political manipulation, definitively demonstrate their lack of interest in peace and stability, as well as the dialogue in this area.
Moreover, these steps prove the unfounded nature of allegations on humanitarian grounds and serve to aggravate the situation in the region.