Mətbuat şərhi 17 avqust 2023
No:442/23, Ermənistanın baş naziri Nikol Paşinyanın hökumət iclasında çıxışı zamanı səsləndirdiyi iddialara dair şərh
Ermənistanın baş naziri Nikol Paşinyanın 17 avqust tarixində hökumətin iclasında çıxışı zamanı BMT Təhlükəsizlik Şurasında aparılmış müzakirələri və üzv dövlətlər tərəfindən səslənmiş bəyanatları təhrif etməsi bir daha göstərir ki, Ermənistan növbəti dəfə BMT TŞ-də düçar olduğu uğursuzluqla barışmaq istəmir.
Bölgədə “humanitar vəziyyət” barədə hal-hazırkı iddiaların aradan qaldırılması üçün Azərbaycan tərəfindən təklif olunmuş “Ağdam-Xankəndi” yolundan istifadənin əksər üzv dövlətlər tərəfindən dəstəklənməsinə və bu yoldan istifadə edilməsinə çağırışlara baxmayaraq, Ermənistan baş nazirinin bu yoldan istifadəni qəbul etməməsi Ermənistan tərəfinin bölgədə vəziyyəti daha da gərginləşdirmək niyyətindən xəbər verir.
Bununla yanaşı, BMT TŞ üzvlərinin əksəriyyətinin vurğuladığı kimi, bölgədə sülh və sabitliyin bərqərar olması üçün həm sözdə, həm də əməldə suverenlik və ərazi bütövlüyü prinsiplərinə hörmət edilməsinin vacibliyinə baxmayaraq, Ermənistan tərəfinin “bölgədə humanitar vəziyyət”, “blokada” kimi bəhanələri təkrarlayaraq destruktiv mövqe sərgiləməsi narahatlıq doğurur.
Eyni zamanda, üzv dövlətlərin Azərbaycanın legitim təhlükəsizlik narahatlıqlarının nəzərə alınmasının zəruri olduğunu bildirmələri, bu narahatlarıqların həlli istiqamətində səylərin birləşdirilməsinin vacib olduğunu bir daha xatırladır.
Azərbaycanın Qarabağ bölgəsində yaşayan erməni əsilli sakinlərin Azərbaycan qanunvericiliyi çərçivəsində reinteqrasiya siyasətinə qarşı Ermənistanın müqavimət göstərməsi, baş nazirin guya Azərbaycanın erməni sakinlərə qarşı atəş açdığı barədə iddialar səsləndirməsi və ölkəmizi “etnik təmizləmədə” təqsirləndirməsi Ermənistan rəhbərliyinin bölgədə reallıqları hələ də düzgün qiymətləndirmədiyini nümayiş etdirir.
Ermənistan tərəfi anlamalıdır ki, bölgədə sülh və sabitliyin təminatının yolu əsassız iddialarla BMT Təhlükəsizlik Şurasında məsələ qaldırmaqdan yox, ərazi bütövlüyünün və suverenliyin təsdiq olunması və hörmət edilməsi əsasında qonşu ölkələrlə münasibətlərin qurulmasından və sülhün bərqərar olunması üçün Azərbaycanla birbaşa konstruktiv danışıqlardan keçir.

Press release 17 August 2023
No:442/23, Commentary on the allegations made by Nikol Pashinyan, Prime Minister of Armenia, during his speech at the government meeting
Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan's distortion of the discussions and the statements delivered by the member states in the UN Security Council during his speech at the government meeting on August 17, once again demonstrates that Armenia does not want to accept the failure faced in the UN Security Council.
Despite the support of the majority of member states and calls for the use of the “Aghdam-Khankendi” road proposed by Azerbaijan in order to eliminate the current claims about the “humanitarian situation” in the region, the Armenian Prime Minister’s refusal to accept the use of this road indicates Armenia’s intention to further aggravate the situation in the region.
Furthermore, as the majority of the members of the UN Security Council have emphasized, despite the importance of respecting the principles of sovereignty and territorial integrity both in word and in deed in order to establish peace and stability in the region, it is concerning that the Armenian side is exhibiting a destructive position by repeating different pretexts such as “humanitarian situation in the region” and a “blockade.”
At the same time, the fact that the member states noted that it is necessary to take into account the legitimate security concerns of Azerbaijan reminds us once again that it is important to unite efforts in the direction of solving these concerns.
Armenia’s resistance to the reintegration policy of Azerbaijan with regard to the Armenian residents living in the Karabakh region of Azerbaijan, the Prime Minister's allegations that Azerbaijan opened a fire against Armenian residents and accusing our country of “ethnic cleansing” indicates to the fact that Armenian leadership still does not correctly assess the realities in the region.
The Armenian side should understand that the way to ensure peace and stability in the region is not to raise the issue in the UN Security Council with baseless claims, but to establish relations with neighboring countries based on the confirmation and respect of territorial integrity and sovereignty, and direct constructive negotiations with Azerbaijan to establish peace.