Mətbuat şərhi 23 avqust 2023
No:444/23, Xarici İşlər Nazirliyinin mətbuat katibi Ayxan Hacızadənin Kanadanın xarici işlər naziri Melani Jolinin erməni icmasının tədbirində çıxışı zamanı səsləndirdiyi fikirlərə dair şərhi
Kanadanın xarici işlər naziri Melani Jolinin erməni icmasının tədbirində çıxışı zamanı Azərbaycanın Qarabağ bölgəsinə istinadən ölkəmizin ərazi bütövlüyünə və suverenliyinə qarşı fikirlər səsləndirməsini qətiyyətlə pisləyirik.
İlk dəfə deyil ki, Kanadanın xarici işlər naziri bölgədə separatçılığı və revanşist qüvvələri dəstəkləyən, ermənipərəst hisslərin açıq şəkildə ifadə olunduğu birtərəfli bəyanatlar səsləndirir.
Azərbaycan ərazilərinin Ermənistan tərəfindən 30 ilə yaxın davam edən işğalını və yüz minlərlə azərbaycanlının insan hüquqlarının pozulmasını qınayan, bu illər ərzində aparılan danışıqlar prosesinə töhfə verəcək və BMT Təhlükəsizlik Şurasının müvafiq qətnamələrinin həyata keçirilməsini dəstəkləyəcək hər hansı bəyanatla çıxış etməyən Kanada xarici işlər nazirinin Azərbaycan əleyhinə əsassız şəkildə bəyanatlar verməsi qarşı tərəfdən nümayiş etdirilən qərəzli yanaşmanın nümunəsidir.
Kanada tərəfinin bu kimi bəyanatları bölgədə sülh və sabitliyə xidmət etmir və qəbuledilməzdir.
Bir daha, Kanada tərəfindən bu kimi təhrikedici addımlardan çəkinməyi və Azərbaycanın ərazi bütövlüyü və suverenliyinə hörmətlə yanaşmağı tələb edirik.
Kanada həqiqətən də bölgədə dayanıqlı sülhün təmin olunmasını istəyirsə, o zaman beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərinin tələblərinə uyğun davranmalıdır. Bunun əksi bölgədə sülhün bərqərar olması prosesinə zərər verməkdən başqa bir şey deyil.

Press release 23 August 2023
No:444/23, Commentary by Aykhan Hajizada, MFA Spokesperson, on allegations made by Mélanie Joly, Foreign Minister of Canada, during her speech at the event of Armenian community
We resolutely condemn Canadian Foreign Minister Mélanie Joly voicing allegations in reference to Garabagh region targeting the sovereignty and territorial integrity of Azerbaijan at the event of Armenian community.
This is not the first time the Canadian Foreign Minister issues one-sided statements supporting separatism and revanchist forces in the region, expressing pro-Armenian sentiments.
Groundless statements against Azerbaijan by the Foreign Minister of Canada, who failed to issue any statement condemning the violation of human rights of hundreds  of thousands of Azerbaijanis and the occupation of the territories of Azerbaijan for almost thirty years, supporting the negotiation process or expressing support for the fulfillment of relevant UN Security Council resolutions, is a clear example of biased approach demonstrated by Canada.
Such statements of Canada do nothing to serve the peace and stability in the region, and are unacceptable.
We once again demand from Canada to refrain from such provocative steps and to respect the sovereignty and territorial integrity of Azerbaijan.
If Canada genuinely aims for the establishment of sustainable peace in the region, it must act in line with the norms and principles of international law. Doing the opposite is nothing but harming the process of establishing peace in the region.