No:467/21, Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin Sakit Okean Alyansı təşkilatının III Beynəlxalq Əməkdaşlıq Forumunda Azərbaycanın təmsil olunmasına dair məlumatı
29 noyabr 2021-ci il tarixində Sakit Okean Alyansı (SOA) təşkilatının III Beynəlxalq Əməkdaşlıq Forumu keçirilib. “Dayanıqlı sosial iqtisadi regional canlanma: beynəlxalq əməkdaşlığın töhfəsi” mövzusunda keçirilən Forumda təşkilatın daimi, assosiativ və müşahidəçi qismində 60-dan yuxarı üzv ölkəsinin nümayəndələri, o cümlədən AR Xarici İşlər Nazirliyinin xüsusi tapşırıqlar üzrə səfiri Elşad İskəndərov iştirak edib.
Onlayn formatda keçirilən Forumda çıxış edən E. İskəndərov, Alyansın fəaliyyətində müşahidəçi üzv kimi iştirak edən Azərbaycanın şimal-cənub, şərq-qərb istiqamətləri üzrə nəqliyyat tranzit imkanlarının Alyans ölkələri üçün əhəmiyyəti haqda iştirakçıları məlumatlandırıb.
44-günlük Vətən müharibəsi nəticəsində işğaldan azad edilmiş ərazilərdə həyata keçirilən geniş miqyaslı yenidənqurma işləri haqqında danışan səfir, Azərbaycanın bu sahədə də SOA ölkələri ilə əməkdaşlığa hazır olduğunu vurğulayıb.
Forum müzakirələrində iştirak edən nümayəndələr ölkəmizin azad edilmiş ərazilərində həyata keçirilən yenidənqurma təcrübəsinin unikallığını qeyd edərək, bu sahədə əməkdaşlığa maraqlarını ifadə ediblər.

No:467/21, Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on representation of Azerbaijan in the III Pacific Alliance International Cooperation Forum
On November 29, 2021, the III International Cooperation Forum of the Pacific Alliance (PA) was held. Representatives of more than 60 member countries of the organization, as permanent, associative, and observers, including the Ambassador-at-Large of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Elshad Iskandarov, took part in the forum on the topic “Sustainable socio-economic regional revitalization: contribution to international cooperation”.
Speaking at the online forum, E.Iskandarov informed the participants about the importance for the Alliance countries the transport transit opportunities of Azerbaijan, the observer member, in the north-south, east-west directions.
Speaking about the large-scale reconstruction works carried out in the territories liberated as a result of the 44-day Patriotic war, the ambassador stressed that Azerbaijan is ready to cooperate with the countries of the Pacific Alliance in this area.
The representatives participating in the discussions of the forum noted the uniqueness of the experience of reconstruction carried out in the liberated territories of our country and expressed interest in cooperation in this area.