Mətbuat şərhi 05 dekabr 2022
No:559/22, Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin rəisi Ayxan Hacızadə yerli media nümayəndələrinin sualını cavablandırır
Sual: Son günlərdə 14 nəfər İran İslam Respublikası vətəndaşının qanunla müəyyən edilmiş sərhəd-keçid məntəqələrindən kənar Rusiya sülhməramlı kontingentinin müvəqqəti yerləşdiyi Azərbaycan Respublikası ərazisinə daxil olduğu barədə xəbərlər yayılıb. Bu məsələyə münasibətinizi öyrənmək istərdik.
Cavab: Azərbaycan Respublikasının ərazilərinə hər hansı bir xarici səfər Azərbaycan Respublikasının milli qanunvericiliyi çərçivəsində müəyyən edilmiş qaydalara, suverenlik və ərazi bütövlüyü prinsiplərinə riayət etməklə həyata keçirilməlidir.
İran İslam Respublikası vətəndaşlarının ərazilərimizə qanunsuz keçidi ilə bağlı yayılmış xəbərlərə gəldikdə, məlumata aydınlıq gətirilməsi məqsədilə İran İslam Respublikasının Azərbaycan Respublikasındakı Səfirliyinə müvafiq nota göndərilmişdir.

No:559/22, Head of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Aykhan Hajizada, answers the questions of local media representatives
Question: In recent days, news has spread that outside the border crossing points established by law 14 citizens of the Islamic Republic of Iran have entered the territory of the Republic of Azerbaijan, where the Russian peacekeeping contingent is temporarily stationed. We would like to know your opinion concerning this issue.
Answer: Any foreign visit to the territories of the Republic of Azerbaijan must be carried out in accordance with rules established within the national legislation of the Republic of Azerbaijan, and principles of sovereignty and territorial integrity.
Regarding the news about the illegal crossing of the citizens of the Islamic Republic of Iran to our territories, a corresponding note verbal was sent to the Embassy of the Islamic Republic of Iran in the Republic of Azerbaijan in order to clarify the information.