Mətbuat şərhi 13 dekabr 2022
No:582/22, Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin Ermənistan Xarici İşlər Nazirliyinin 13 dekabr 2022-ci il tarixli bəyanatına dair şərhi
Ermənistan Xarici İşlər Nazirliyinin 13 dekabr 2022-ci il tarixli, Şuşa-Laçın yolunda son vəziyyətlə əlaqədar Azərbaycan tərəfini ittiham edən, əldə olunmuş razılıqlar çərçivəsində öhdəlikləri təhrif edən əsassız bəyanatını qətiyyətlə rədd edirik.
Ermənistan XİN-in Azərbaycan tərəfini Laçın yolunu bağlamaqda və üçtərəfli bəyanatı pozmaqda ittiham etməsi riyakarlıqdan başqa bir şey deyildir.
İlk öncə xatırladırıq ki, Ermənistan tərəfindən üç ölkə liderlərinin imzaladığı 10 noyabr 2020-ci il tarixli bəyanatın müddəalarının yerinə yetirilmədiyi, xüsusilə də 4-cü bəndə zidd olaraq erməni silahlı qüvvələrinin hələ də Azərbaycan ərazilərindən çıxarılmadığı, 6-cı bəndə zidd olaraq Laçın yolundan həm hərbi təxribatlar, həm də qeyri-qanuni iqtisadi fəaliyyət üçün istifadə olunduğu, 9-cu bəndə zidd olaraq bölgədə bütün nəqliyyat kommunikasiya yollarının açılmasına maneçilik törədildiyi dəfələrlə tərəfimizdən bəyan edilib.
Laçın yolunun bağlanması və guya ərazidə yaşayan erməni sakinlərin humanitar böhran təhdidi ilə üzləşdikləri barədə iddialara gəldikdə qeyd edək ki, Laçın yolu azərbaycanlı etirazçılar tərəfindən deyil, Azərbaycan Respublikası ərazilərində müvəqqəti yerləşmiş Rusiya Federasiyasının sülhməramlı kontingenti tərəfindən bağlanıb. Azərbaycan tərəfi ərazilərimizdə yaşayan bütün erməni sakinlərin humanitar ehtiyaclarını qarşılamağa hazırdır və Ermənistan tərəfinin iddialarının heç bir əsası yoxdur.
Azərbaycan vətəndaş cəmiyyətinin nümayəndələrinin və ekologiya fəallarının Şuşa-Laçın yolunda həyata keçirdiyi etiraz aksiyası Azərbaycan ictimaiyyətinin Rusiya sülhməramlılarının yerləşdiyi Azərbaycan ərazilərində həyata keçirilən qeyri-qanuni iqtisadi fəaliyyətə, təbii sərvətlərin talanmasına və ekologiyaya dəyən zərərə haqlı narazılığının nəticəsidir.
Azərbaycan Xarici İşlər Nazirliyi tərəfindən bir neçə gün əvvəl məlumat verildiyi kimi, cari ilin 3 dekabr tarixindən etibarən Rusiya sülhməramlı kontingentinin yerləşdiyi Azərbaycan ərazilərində faydalı qazıntı yataqlarının qanunsuz istismarı, bundan irəli gələn ekoloji və digər törəmə fəsadlar ilə bağlı aidiyyəti dövlət qurumlarının nümayəndələrindən ibarət heyət sülhməramlı kontingentin komandanlığı ilə danışıqlar aparıb. Qızılbulaq qızıl və Dəmirli mis-molibden yataqlarına yerində baxış, qanunsuz istismarın dayandırılması, müxtəlif istiqamətlər üzrə monitorinq və inventarizasiyanın aparılması, ətraf mühitə potensial risklərin qiymətləndirilməsi və dəymiş zərərin nəticələrinin aradan qaldırılması tələb olunub.
Əldə olunmuş razılığa uyğun olaraq, 10 dekabr tarixində faydalı qazıntıların qanunsuz istismar olunduğu ərazilərə Azərbaycan nümayəndələrinin səfər etmək cəhdinə baxmayaraq, bu səfərə maneçilik törədilib. Bütün bunlar, Azərbaycan xalqının etirazına səbəb olub.
Bununla yanaşı, Azərbaycanı “beynəlxalq hüququ pozmaqda”, “etnik təmizləmədə”, “soyqırım siyasətində” ittiham edən Ermənistan XİN-ə xatırladırıq ki, beynəlxalq hüququn bütün norma və prinsiplərini pozan, 30 ilə yaxın Azərbaycan ərazilərini işğal altında saxlayan, bir gecə ərzində Xocalıda, eləcə də Azərbaycanın digər şəhərlərində yüzlərlə mülki əhaliyə qarşı kütləvi qırğın törədən, 1 milyona yaxın azərbaycanlını Ermənistan və işğal etdiyi Azərbaycan ərazilərindən qovan, işğal siyasətinə son verildikdən sonra hələ də qanunsuz silahlı dəstələrini Azərbaycan ərazilərindən çıxarmayan, hərbi və mina təhdidlərini davam etdirən məhz Ermənistandır.
Qeyd olunmalıdır ki, məhz Ermənistan tərəfindən 2021-ci ildə istehsal olunmuş minaların ərazilərimizə daşınması, ərazilərimizin məqsədyönlü şəkildə minalanmasının davam etməsi post-münaqişə dövründə aparılan genişmiqyaslı bərpa-quruculuq işlərinə, bu ərazilərdə fəaliyyət göstərən mülki əhaliyə, habelə məcburi köçkünlərin geri qayıtmasına və öz yerlərində dinc yaşamasına mane olan əsas təhdidlərdəndir. Məhz Ermənistanın davam edən təxribatları nəticəsində 2020-ci il Vətən müharibəsinin başa çatmasından etibarən bu günədək 268 vətəndaşımız mina partlayışından zərər çəkib, onlardan 3 nəfər jurnalist daxil 45 nəfər həlak olub. Həlak olan 45 nəfərdən 35 nəfər mülki şəxsdir.
“Ermənilərinin hüquq və təhlükəsizliyinin təmin edilməsi üçün beynəlxalq mexanizmin yaradılması” barədə əsassız çağırışlara gəldikdə, qeyd edək ki, Azərbaycanın Qarabağ bölgəsində yaşayan erməni sakinlərinin hüquq və təhlükəsizliyi məsələsi Azərbaycanın daxili işidir. Qarabağ Azərbaycanın ayrılmaz tərkib hissəsidir və bu bölgədə yaşayan erməni əsilli əhalinin hüquq və təhlükəsizliyi Azərbaycan Respublikası Konstitusiyasına uyğun olaraq təmin ediləcək.
Azərbaycan, öz tərəfindən üzərinə götürdüyü öhdəlikləri tam yerinə yetirir və Ermənistan tərəfinin də bu öhdəliklərə əməl etməsini qətiyyətlə tələb edir. Ermənistandan fərqli olaraq, sülh gündəliyinin təşəbbüskarı olan Azərbaycan bölgədə gərginliyin yaranmasında maraqlı deyil. Azərbaycan öz ərazilərinin təhlükəsizliyini və bütövlüyünü qanuni əsaslarla təmin edir.
Ermənistan tərəfi Azərbaycanın suverenliyinə və ərazi bütövlüyünə qarşı bəyanat və addımlara son qoymalıdır.

Press release 13 December 2022
No:582/22, Commentary of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs on the statement of the Ministry of Foreign Affairs of Armenia dated December 13, 2022
We strongly reject the baseless statement of the Ministry of Foreign Affairs of Armenia dated December 13, 2022, putting blame on Azerbaijan in the latest situation on the Shusha-Lachin road and distorting the obligations within the framework of the reached agreements.
Armenia MFA accusing Azerbaijan of blocking the Lachin road and violating the Trilateral Statement is nothing but hypocrisy.
First of all, we remind that the failure of Armenia to fulfill the provisions of the Statement signed by the leaders of the three states on November 10, 2020, especially the failure to withdraw Armenian armed forces from the territory of Azerbaijan in violation of the paragraph 4, abuse of the Lachin road for military provocations, as well as for illegal economic activity in violation of the paragraph 6, and obstructing the opening of all transport communications in the region in violation of the paragraph 9 was stated by us on numerous occasions.
As for the claims stating that the Lachin road was closed, and the Armenian residents living in the area are allegedly facing the threat of a humanitarian crisis, it should be noted that the Lachin road was closed not by Azerbaijani protesters, but by the peacekeeping contingent of the Russian Federation temporarily deployed in the territory of the Republic of Azerbaijan. Azerbaijan is ready to facilitate humanitarian needs of all Armenian residents living on its territories, and the claims of Armenian side are baseless.
The protests of the members of the civil society of Azerbaijan and environmental activists on the Shusha-Lachin road is the result of the rightful dissatisfaction of the Azerbaijani public with the illegal economic activity, looting of natural resources, and damage to the environment in the territories of Azerbaijan in which Russian peacekeepers are deployed.
As reported by the Ministry of Foreign Affairs of Azerbaijan a few days ago, since December 3 of this year, a team consisting of representatives of the relevant state institutions held talks with the command of the peacekeeping contingent on the illegal exploitation of mineral deposits in the territories of Azerbaijan, the resulting environmental and other secondary consequences. On-site inspection of Gizilbulag gold and Demirli copper-molybdenum deposits, cessation of illegal exploitation, monitoring and inventorying in various directions, evaluation of potential risks to the environment and elimination of the consequences of the damage were requested.
In accordance with the reached agreement on December 10, representatives of Azerbaijan attempted to visit the areas where illegal exploitation of the mineral resources was taking place, but this visit was prevented. This caused the protest of the people of Azerbaijan.
At the same time, we remind the Ministry of Foreign Affairs of Armenia, which accuses Azerbaijan of "violating international law", "ethnic cleansing", and "policy of genocide", that it is Armenia that violated all norms and principles of international law, kept territories of Azerbaijan under occupation for nearly 30 years, over the night perpetrated massacres against hundreds of civilians in Khojaly, as well as in other cities of Azerbaijan, forced out nearly one million Azerbaijanis from Armenia and the territories of Azerbaijan it occupied, that still does not withdraw its illegal armed groups from the territories of Azerbaijan after the end of the occupation, and still continues military, as well as the landmine threats.
It should be noted that the transportation of landmines produced by Armenia in 2021 to territories of Azerbaijan, the continuation of purposeful planting of landmines in the territories of Azerbaijan are one of the main threats to the large-scale restoration and reconstruction work carried out in the post-conflict period, to the civilian population working in these areas, as well as to the return of internally displaced persons and to their peaceful life in their homes. As a result of Armenia's ongoing provocations, since the end of the 2020 Patriotic War, 268 citizens of Azerbaijan have become victims of landmine explosions, and 45 people, including 3 journalists, have died. 35 of the 45 killed were civilians.
Regarding the groundless calls for "creating an international mechanism to ensure the rights and security of Armenians,” let us note that the issue of the rights and security of Armenian residents living in the Karabakh region of Azerbaijan is an internal matter of Azerbaijan. Karabakh is an integral part of Azerbaijan, and the rights and security of the residents of Armenian origin living in this region will be ensured in accordance with the Constitution of the Republic of Azerbaijan.
Azerbaijan fulfills its obligations in full, and strongly demands that Armenia also complies with its obligations. Unlike Armenia, Azerbaijan, the initiator of the peace agenda, is not interested in the creation of tension in the region. Azerbaijan ensures the security and integrity of its territories on legal grounds.
Armenia should stop statements and actions against sovereignty and territorial integrity of Azerbaijan.