Mətbuat şərhi 21 dekabr 2022
No:596/22, BMT Təhlükəsizlik Şurasında Laçın yolunda vəziyyətlə bağlı müzakirələrə dair Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin şərhi
Dekabrın 20-də BMT Təhlükəsizlik Şurası (TŞ) Laçın yolunda vəziyyətlə bağlı müzakirələr aparıb.
Ermənistanın bu qurumdan Azərbaycana qarşı manipulyasiya kampaniyası məqsədilə istifadə etmək cəhdlərinə baxmayaraq, BMT Təhlükəsizlik Şurasındakı müzakirələr Azərbaycanın haqlı narahatlıqlarını, o cümlədən Ermənistanın 10 noyabr 2020-ci il tarixli Üçtərəfli Bəyanat çərçivəsində üzərinə götürdüyü öhdəliklərlə bağlı qəsdən, davamlı və düzəldilməyən pozuntularla əlaqədar məsələləri qaldırması, habelə bununla əlaqədar beynəlxalq ictimaiyyətin daha geniş məlumatlandırılması üçün növbəti platforma olub.
Azərbaycan nümayəndəsi öz bəyanatında Laçın yolunun guya Azərbaycan tərəfindən bağlanması, erməni sakinlərinə qarşı tətbiq edilən “blokada” və “humanitar fəlakət”lə bağlı Ermənistan tərəfindən irəli sürülən bütün iddiaları rədd edərək, onların tamamilə yalan və əsassız olduğunu bildirib. Bəyanatda nə Azərbaycan hökumətinin, nə də etirazçıların Laçın yolunu bağlamadığı qeyd olunub.
Vətəndaşların, nəqliyyat vasitələrinin və yüklərin yol boyu hərəkət rejimi dəyişməz olaraq qalır, həmçinin sülhməramlılar yol boyu hərəkətin tənzimlənməsi üzrə vəzifələrini yerinə yetirməkdə davam edirlər. Sosial şəbəkələrdə paylaşılan videogörüntülər təcili yardım maşınları və humanitar yardım karvanları da daxil olmaqla müxtəlif növ nəqliyyat vasitələrinin maneəsiz keçidini əks etdirir.
Vəziyyətin iddia edilən humanitar nəticələri ilə bağlı fikirlər də eyni dərəcədə yalandır. Yerli sakinlərin istifadəsi üçün malların tədarükü və ya zəruri tibbi xidmətlərin göstərilməsi ilə bağlı heç bir maneə yoxdur. Fakt budur ki, ötən günlərdə Beynəlxalq Qırmızı Xaç Komitəsinin (BQXK) konvoyları heç bir maneə olmadan yoldan keçib.
Azərbaycan hökuməti dəfələrlə erməni sakinlərinin üzləşə biləcəyi bütün humanitar ehtiyacları operativ şəkildə həll etməyə hazır olduğunu bəyan edib. Bundan irəli gələrək, Azərbaycan hökuməti BQXK-nın yerli nümayəndəliyi ilə sıx əlaqədədir.
BMT TŞ-nın iclasında Azərbaycan nümayəndə heyəti ölkəmizin bir qrup vətəndaş cəmiyyəti nümayəndəsinin Azərbaycanın təbii sərvətlərinin qeyri-qanuni istismarına etiraz əlaməti olaraq sülhməramlı kontingentin müvəqqəti yerləşdirildiyi ərazidə nümayiş keçirməsinə səbəb olan hadisələrin gedişatı barədə ətraflı məlumat verib.
Azərbaycan hökuməti dialoq yolu ilə ərazidə faydalı qazıntı yataqlarının qeyri-qanuni istismarının, o cümlədən ağır ekoloji nəticələrin aradan qaldırılması üçün bir sıra addımlar atıb. 3 və 7 dekabr tarixlərində Azərbaycanın müvafiq qurumları ilə Rusiya sülhməramlı kontingentinin komandanlığı arasında Qızılbulaq və Dəmirli yataqlarının qeyri-qanuni istismarının ekoloji nəticələrinin monitorinqi və qiymətləndirilməsi üçün azərbaycanlı mütəxəssislərin yerində baxış keçirməsi şərtlərinin müəyyən edilməsi məqsədilə görüşlər keçirilib. Görüşlərdə yerli erməni nümayəndələri də iştirak edib və azərbaycanlı mütəxəssislər tərəfindən bu cür fəaliyyətlərin yol xəritəsi ilə bağlı razılıq əldə olunub.
Əldə olunmuş razılaşmanın ardınca, azərbaycanlı mütəxəssislərdən ibarət heyətin sülhməramlılar tərəfindən təşkil olunmuş səfərinə bir qrup şəxsin əvvəlcədən planlaşdırılmış və təşkil olunmuş addımları nəticəsində maneçilik törədilib. Bu, Azərbaycan ictimaiyyətinin haqlı etirazına səbəb olub, bir qrup vətəndaş cəmiyyəti nümayəndələri etiraz əlaməti olaraq Azərbaycanın təbii sərvətlərinin qanunsuz istismarı, bu sərvətlərin Azərbaycandan Ermənistana daşınması və yalnız humanitar məqsədlər üçün nəzərdə tutulmuş Laçın yolundan sui-istifadə hallarının qarşısının alınması tələbi ilə Laçın yolunda dinc nümayişə başlayıblar.
Təbii sərvətlərin qeyri-qanuni istismarı, Azərbaycanın milli qanunvericiliyi və müvafiq beynəlxalq sənədlərə əsasən yolverilməz olmaqla yanaşı, ətraf mühitlə bağlı müvafiq standartlara tamamilə məhəl qoyulmadan həyata keçirilir və bununla  ekoloji sistemə ciddi və bərpa olunmaz ziyan vurur. Bu, həmçinin özəl xarici şirkətin Azərbaycan hökuməti ilə bağladığı müvafiq müqavilələrə əsasən sözügedən faydalı qazıntı yataqlarını istismar etmək hüquqlarını pozur. Müqaviləyə əsasən, faydalı qazıntı yataqlarını istismar etmək hüququ yalnız bu xarici şirkətə məxsusdur.
Bu, bütün Azərbaycan cəmiyyəti üçün haqlı və əsaslı narahatlıq mənbəyidir. Ona görə də Azərbaycanın vətəndaş cəmiyyəti təşkilatlarının müxtəlif seqmentləri, eləcə də sadə vətəndaşlar qanuni olaraq Azərbaycan xalqının milli sərvətlərinin talan edilməsinin qarşısının alınmasını, ətraf mühitə dəymiş ziyanın müvafiq mütəxəssislər tərəfindən monitorinqinin təşkil olunmasını tələb edirlər.
Bu, Ermənistanın hərbi əməliyyatların dayandırılması və bütün silahlı birləşmələrinin Azərbaycan ərazisindən çıxarılması ilə bağlı öhdəliklərinin davamlı olaraq yerinə yetirilməməsilə yanaşı, Laçın yolundan qeyri-qanuni hərbi və digər fəaliyyətlər üçün sui-istifadəsini, o cümlədən Azərbaycanın resurslarının qeyri-qanuni daşınmasında istifadəsini də əhatə edir. Üçtərəfli Bəyanata zidd olaraq, Ermənistan Azərbaycan ərazisində qeyri-qanuni hərbi fəaliyyətlər həyata keçirərək öz qüvvələrini Azərbaycan ərazisindən tam çıxarmamaqla yanaşı, 2021-ci ildə Ermənistanda istehsal olunmuş minalar da daxil olmaqla Azərbaycan ərazisinə çoxlu sayda piyada əleyhinə minalar yerləşdirməyi davam etdirir, bu da yalnız keçmiş təmas xətti boyunca deyil, digər ərazilərdə də mina qurbanlarının sayının artmasına səbəb olur. Nəticədə Vətən müharibəsinin başa çatmasından bu günədək 276 vətəndaşımız mina qurbanı olub, onlardan 3 nəfər jurnalist daxil 46 nəfər həlak olub. Həlak olan 46 nəfərdən 35-i mülki şəxsdir.
Qeyd olunmalıdır ki, BMT TŞ-ya üzv dövlətlərin demək olar ki, bütün bəyanatlarında Üçtərəfli Bəyanat üzrə öhdəliklərin yerinə yetirilməsinə dair çağırış olub. Ermənistanın sözügedən sənədi açıq-aşkar pozduğunu nəzərə alaraq, BMT TŞ-nın üzvlərinin bu cür çağırışları nəhayət, Ermənistan tərəfindən eşidilməli və onlara əməl olunmalıdır.
Münasibətlərin normallaşdırılması məqsədilə Ermənistan və Azərbaycan arasında danışıqların davam etdirilməsi üçün BMT TŞ üzvlərinin əksəriyyətinin çağırış etdiyini vurğulamaq da böyük əhəmiyyət kəsb edir. Biz bu prosesin əsası kimi, o cümlədən sərhədlərin delimitasiyası kontekstində Ermənistan və Azərbaycan tərəfindən suverenliyin və ərazi bütövlüyünün qarşılıqlı tanınması ilə bağlı çağırışları yüksək qiymətləndiririk.
Məhz Azərbaycan münaqişənin sona çatmasından sonrakı ilk gündən etibarən davamlı olaraq Ermənistanla Azərbaycan arasında münasibətlərin bu əsasda normallaşmasının tərəfdarıdır. BMT TŞ-da bununla bağlı çağırışlar Azərbaycanın münaqişədən sonrakı normallaşma gündəliyinin daha geniş beynəlxalq ictimaiyyət tərəfindən qəbul edildiyini nümayiş etdirir.
Eyni zamanda, BMT TŞ-ya üzv olan bəzi dövlətlərin qərəzli, birtərəfli mövqe nümayiş etdirməkdən çəkinməməsi dərin məyusluq doğurur. Azərbaycan ərazisinin bir hissəsinə münasibətdə yanlış istinad edilməsi xüsusi narahatlıq mənbəyidir.
Müzakirələr zamanı da bildirildiyi kimi, Azərbaycan bu kimi istinadları öz daxili işlərinə qarışma, habelə coğrafi adların istifadəsi ilə bağlı BMT-nin müvafiq tələblərinin pozulması kimi rədd edir. Azərbaycan bir daha həmin dövlətləri BMT Nizamnaməsi və beynəlxalq hüquqdan irəli gələn öhdəliklərinə əməl etməyə, Azərbaycanın beynəlxalq səviyyədə tanınmış sərhədləri daxilində suverenliyinə və ərazi bütövlüyünə qarşı yönəlmiş hər hansı bəyanatlardan çəkinməyə çağırır.
BMT TŞ-nın iclasında qeyd edildiyi kimi, Azərbaycan regional sülh, sabitlik və inkişafa sadiqdir. Azərbaycanın bununla bağlı mövqeyi aydın, prinsipial və ardıcıldır, beynəlxalq hüquqa və formalaşmış beynəlxalq təcrübəyə əsaslanır.
Biz, Azərbaycanın təklifinə cavab verməyə, siyasi və hərbi təxribatlarını dayandırmağa, təcavüzkar ritorikasından və hərəkətlərindən əl çəkməyə, Azərbaycan ilə Ermənistan arasında dövlətlərarası münasibətlər çərçivəsinə daxil olan bütün məsələlərin sülh yolu ilə diplomatik həllini tapması üçün birbaşa danışıqlara xoş niyyətlə yanaşmağa Ermənistanı inandırmaq məqsədilə beynəlxalq ictimaiyyətə çağırışımızı bir daha təkrar edirik.

Press release 21 December 2022
No:596/22, Commentary of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs on the UN Security Council discussions regarding situation on the Lachin road
On December 20, 2022, UN Security Council held discussions on the situation regarding the Lachin road.
Despite the obvious attempts of Armenia to exploit this institution for the purpose of manipulation campaign against Azerbaijan, the discussions at the UN Security Council provided yet another platform for Azerbaijan to raise its legitimate concerns, including deliberate, continuous and uncorrected violations by Armenia of its commitments undertaken within the Trilateral Statement of 10 November 2020, and inform the wider international community in this regard.
In its statement, the Azerbaijani representative rejected all the claims put forward by Armenia regarding the alleged closure of the Lachin road by Azerbaijan, so-called blockade imposed on the Armenian residents and “humanitarian catastrophe” as completely false, null and void. It was stated that neither the Government of Azerbaijan nor the protesting activists have blocked the Lachin road.
The regime for the movement of citizens, goods and vehicles along the road remains unchanged, with the peacekeepers continuing to perform their duties to regulate the movement along the road. Video footages shared on social media shows unimpeded passage of the various types of vehicles, including ambulances and humanitarian convoys.
The claims as regards to alleged humanitarian consequences of the situation are equally false. There is no impediment whatsoever regarding the supply of goods for the use of local residents or in terms of delivery of essential medical services. As a matter of fact, ICRC convoys have passed through the road without any impediment over past days.
The Government of Azerbaijan has repeatedly expressed its readiness to address all humanitarian needs that might be faced by Armenian residents in an expeditious manner. Proceeding from that the Government of Azerbaijan is in close contact with the local representation of the ICRC.
At the UNSC meeting, Azerbaijani delegation has provided detailed information on the course of events that led to a group of Azerbaijani civil society representatives to hold demonstration in protest of illegal exploitation of natural resources of Azerbaijan in the area of temporary deployment of peacekeeping contingent.
The Government of Azerbaijan has taken series of steps to address the illegal exploitation of mineral deposits in the area, including its harsh ecological consequences through dialogue. On December 3 and 7, meetings between relevant Azerbaijani institutions and the command of the Russian peacekeeping contingent were held to define modalities of on-site visit of national experts to the Gyzilbulag and Demirly deposits to monitor and assess the ecological consequences of their illegal exploitation. The meetings were also attended by representatives of local Armenians, and an agreement was reached regarding the road map for such activities by Azerbaijani experts.
Following this agreement, peacekeepers organized a visit of Azerbaijani national experts, which was then forcefully obstructed by apparently pre-organized and orchestrated actions of a group of persons. This caused legitimate and justified indignation among the Azerbaijani society, and in response, a group of civil society representatives started peaceful demonstration in the Lachin road demanding the prevention of illegal exploitation of natural resources of Azerbaijan and abuse of the Lachin road, defined exclusively for humanitarian purposes, for illicit trafficking of natural resources of Azerbaijan to Armenia.
The illegal exploitation of natural resources, which besides being inadmissible under the national legislation of Azerbaijan and relevant international instruments, is being carried out in total disregard of relevant environment-related technical standards causing wide-spread and in many respects irreversible damage on eco-system. It also violates the rights of a private foreign company to exploit these mineral deposits under the respective agreement with the Government of Azerbaijan. According to agreement, only these foreign companies possess the rights to exploit the areas of mineral deposits.
This is a source of legitimate and substantiated concern for entire Azerbaijani society. Therefore, different segments of the civil society organizations of Azerbaijan, as well as ordinary citizens legitimately demand prevention of further plundering and pillage of national wealth of the people of Azerbaijan and facilitation of monitoring by national experts of the environmental damage inflicted.
Along with the continued non-fulfilment of commitments related to cessation of military hostilities and withdrawal of all Armenian armed formations from the territory of Azerbaijan, this also includes blatant abuse of the Lachin road for illegal military and other activities, including for illegal trafficking of national resources of Azerbaijan. Contrary to Trilateral Statement, Armenia while pursuing illegal military activities on the territory of Azerbaijan, besides not fully withdrawing its forces from the territory of Azerbaijan, continues to lay a large number of anti-personnel landmines in the territory of Azerbaijan, including 2021-Armenia-produced, which leads to an increase in a number of landmine victims not only along the former contact line but also in other territories. As a result, since the end of the Patriotic War of 2020, 276 persons have become landmine victims, with 46 killed including 3 journalists. Out of the 46 killed, 35 persons are civilians.
Therefore, it should be highlighted that in almost all statements by the UNSC member states there was a call for implementation of commitments under the Trilateral Statement. In view of Armenia’s blatant violations of the said document, such calls by UNSC members should finally be heard and observed by Armenia.
It is also of utmost importance to underline the call for majority of UNSC members for continued negotiations between Armenia and Azerbaijan for normalization of relations. We appreciate the calls for mutual recognition of sovereignty and territorial integrity by Armenia and Azerbaijan as the basis for this process, including in the context of border delimitation.
It is Azerbaijan that since the very first days after the end of the conflict has been continuously advocating for normalization of relations between Armenia and Azerbaijan on such basis. Calls at the UNSC in this regard demonstrates the acceptance of Azerbaijan’s post-conflict normalization agenda by the wider-international community.
At the same time, it remains to be source of deep disappointment that some UNSC Member-States did not refrain from demonstrating biased, one-sided position. Of particular concern is the usage of erroneous reference to the part of the territory of Azerbaijan.
As it has also been stated during the discussions, Azerbaijan rejects such references as an interference into its internal affairs, as well as violation of relevant requirements of the UN with regard to the use of geographic names. Azerbaijan once again urges those states to honor their obligations under the UN Charter and international law and refrain from any statements that is directed against Azerbaijan’s sovereignty and territorial integrity within its internationally recognized borders.
As it has been stated at the UNSC meeting, Azerbaijan is committed to regional peace, stability and development. Azerbaijan’s position in this regard is clear, principled and consistent, and is based on international law and established international practice.
We reiterate our call on the international community to persuade Armenia to reciprocate the offer of Azerbaijan, cease its political and military provocations, abandon its aggressive rhetoric and actions, and engage in good faith in direct negotiations to find a peaceful diplomatic solution to all issues pertaining to inter-state relations between Azerbaijan and Armenia.