Prezident İlham Əliyev Bolqarıstan Xalq Məclisinin sədrini qəbul edib
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev martın 4-də Bolqarıstan Respublikası Xalq Məclisinin sədri Rosen Dimitrov Jelyazkovu qəbul edib.
Rosen Dimitrov Jelyazkov Bolqarıstan Prezidentinin salamlarını və prezident seçkilərində qələbəsi münasibətilə təbriklərini dövlətimizin başçısına çatdırdı. Qonaq öz adından da Prezident İlham Əliyevi prezident seçkilərində inamlı qələbəsi münasibətilə təbrik edərək vurğuladı ki, bu, Azərbaycan xalqının dövlətimizin başçısının siyasətinə mütləq dəstəyinin ifadəsidir.
Prezident İlham Əliyev təbriklərə görə minnətdarlığını bildirdi, onun da salamlarını Prezident Rumen Radevə çatdırmağı xahiş etdi.
Rosen Dimitrov Jelyazkov Azərbaycan ilə Bolqarıstan arasında münasibətlərin strateji tərəfdaşlıq zəminində inkişaf etdiyini vurğuladı, iki ölkənin parlament nümayəndə heyətlərinin beynəlxalq təsisatlarda əməkdaşlığını qeyd etdi. O, Azərbaycanın işğaldan azad olunmuş ərazilərində aparılan bərpa-quruculuq işlərinə toxundu. Qonaq ölkəmizin COP29-a ev sahibliyi etməsi münasibətilə təbriklərini çatdırdı və zəngin qazıntı yanacaq resurslarına sahib olmasına baxmayaraq, Azərbaycan tərəfindən yaşıl və bərpaolunan enerji sahəsində həyata keçirilən layihələrin önəmini vurğuladı. O, Qara dənizin dibi ilə çəkiləcək elektrik kabeli layihəsinə Bolqarıstanın da qoşulmaq niyyətini ifadə edərək, bütövlükdə ölkələrimiz arasında enerji sahəsində uğurlu əməkdaşlığın həyata keçirildiyini dedi.
Prezident İlham Əliyev Azərbaycanın beynəlxalq hüququn prinsiplərinə uyğun olaraq öz ərazi bütövlüyünü və suverenliyini tam bərpa etdiyini bildirdi. Bundan sonra bir sıra Avropa təsisatları tərəfindən Azərbaycana qarşı genişmiqyaslı kampaniyanın başlandığını və bunun qərəzli xarakter daşıdığını qeyd etdi. Avropa Şurası Parlament Assambleyasında Azərbaycana qarşı qərəzli və çirkin kampaniyanın aparıldığını deyən dövlətimizin başçısı bu cür yanaşmanın nümayəndə heyətimiz üçün dözülməz olduğunu vurğuladı. Bu ədalətsizliyə qarşı bir sıra ölkələrin parlamentləri tərəfindən mövqenin ifadə olunduğunu qeyd etdi.
Azərbaycan Prezidenti hətta 2020-ci ildə 44 günlük Vətən müharibəsi başa çatdıqdan sonra Azərbaycanın sülhün irəli aparılması üçün təşəbbüslərinə Ermənistanın müsbət münasibət bildirmədiyini, əksinə Qarabağda silahlandırma və militarizasiya siyasəti apardığını, həmin ərazilərə böyük həcmdə minaların və silah-sursatın göndərilməsini davam etdirdiyini xatırladı.
Azərbaycan ilə Bolqarıstan arasında strateji tərəfdaşlıq əlaqələrinə toxunan Prezident İlham Əliyev yüksək səviyyəli qarşılıqlı səfərlərin və görüşlərin önəmini qeyd edərək, ötən ilin dekabrında Serbiyada Rumen Radevlə keçirdiyi görüşü məmnunluqla xatırladı.
Dövlətimizin başçısı yaşıl enerji layihəsi çərçivəsində Qara dənizin dibi ilə çəkiləcək elektrik kabeli layihəsinə Bolqarıstanın da qoşulmaq niyyətini müsbət addım kimi dəyərləndirdi və bunun layihədə iştirak edən bütün dövlətlər tərəfindən dəstəkləndiyini vurğuladı.
Bakıda Cənub Qaz Dəhlizi Məşvərət Şurası çərçivəsində nazirlərin iclasının uğurla keçirildiyini deyən Prezident İlham Əliyev bu tədbirdə Azərbaycanın panavropa enerji təchizatçısı olmasının vurğulandığını bildirdi və Avropanın səkkiz ölkəsinin Azərbaycan qazı ilə təchiz olunduğunu qeyd etdi.
Söhbət zamanı ölkələrimiz arasında enerji sahəsində əməkdaşlıq kontekstində SOCAR-ın Bolqarıstanda ofisinin fəaliyyət göstərməsi məmnunluqla vurğulandı.

President Ilham Aliyev received President of National Assembly of Bulgaria
President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev has received the President of the National Assembly of the Republic of Bulgaria Rosen Dimitrov Zhelyazkov.
Rosen Dimitrov Zhelyazkov conveyed the greetings of the President of Bulgaria and his congratulations to the head of state on the victory in the presidential election. On his behalf, he also congratulated President Ilham Aliyev on his resounding victory in the presidential election, emphasizing that it reflects the absolute support of the Azerbaijani people for the policies pursued by the head of state.
President Ilham Aliyev thanked him for the congratulations and asked Rosen Dimitrov Zhelyazkov to pass on his greetings to President Rumen Radev.
The guest praised the developing relations between Azerbaijan and Bulgaria based on strategic partnership, noting the cooperation of the two countries` parliamentary delegations in international institutions. He touched on the ongoing restoration and construction works in the liberated territories of Azerbaijan. The President of the National Assembly congratulated Azerbaijan on hosting the COP29 and stressed the importance of the green and renewable energy projects implemented by Azerbaijan, despite its rich fossil fuel resources. Expressing Bulgaria’s intention to join the Black Sea Submarine Cable Project, he hailed the successful cooperation between the two countries in the energy sector as a whole.
President Ilham Aliyev stated that Azerbaijan fully restored its territorial integrity and sovereignty in accordance with the principles of international law. He noted that following this, a large-scale campaign against Azerbaijan was launched by a number of European institutions, characterizing it as malicious. The head of state highlighted a biased and smear campaign against Azerbaijan in the Parliamentary Assembly of the Council of Europe, emphasizing that such an approach is intolerable for the Azerbaijani delegation. He noted that parliaments from a number of countries had expressed their stance on this injustice.
The President of Azerbaijan recalled that even after the end of the 44-day Patriotic War in 2020, Armenia failed to show a positive attitude towards Azerbaijan's efforts to advance peace. Instead, Armenia chose to pursue a policy of armament and militarization in Karabakh, continuing to send large quantities of mines and ammunition to those territories.
Touching upon the strategic partnership between Azerbaijan and Bulgaria, President Ilham Aliyev emphasized the importance of high-level reciprocal visits and meetings, recalling with satisfaction his meeting with Rumen Radev in Serbia last December.
The head of state positively assessed Bulgaria's intention to join the Black Sea Submarine Cable Project as part of the green energy project, adding that this initiative was backed by all the states participating in the project.
President Ilham Aliyev highlighted the successful Ministerial Meeting of the Southern Gas Corridor Advisory Council held in Baku and underscored Azerbaijan's role as a pan-European energy supplier. The President noted that Azerbaijani gas is supplied to eight European countries.
During the conversation, both sides welcomed the operations of the SOCAR office in Bulgaria in the context of energy sector cooperation between the two countries.