Mətbuat şərhi 28 mart 2016
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkilinin (Ombudsmanın) 31 mart - Azərbaycanlıların Soyqırımı Günü ilə əlaqədar B Ə Y A N A T I
Erməni millətçilərinin və onların havadarlarının azərbaycanlılara qarşı iki əsrdən artıq müddətdə məqsədyönlü şəkildə həyata keçirdikləri soyqırımı, etnik təmizləmə və deportasiya siyasətinin məqsədi azərbaycanlıları öz tarixi torpaqlarından qovmaq və bu ərazilərdə “Böyük Ermənistan” dövləti yaratmaq olmuşdur.
XIX əsrin əvvəllərindən başlayaraq, tarixi Azərbaycan torpaqları olan Qarabağa, Naxçıvana, Zəngəzura, İrəvan quberniyasına və digər bölgələrə İran və Türkiyədən minlərlə erməni ailəsi köçürülmüşdür. Ermənistan 1988-ci ildən başladığı növbəti təcavüz nəticəsində Azərbaycanın Dağlıq Qarabağ ərazisini, eləcə də yeddi ətraf rayonu işğal etmiş, ölkəmizin 20 faiz ərazisi zəbt edilmiş, bir milyon soydaşımız qaçqın və məcburi köçkün vəziyyətinə düşmüş, onların hüquqları kütləvi şəkildə kobudcasına pozulmuşdur. Xalqımıza qarşı törədilən qanlı faciələr sırasında 31 mart 1918-ci il tarixli soyqırım hadisələri özünün ağır nəticələri ilə seçilir.
1918-ci ilin mart ayından etibarən Bakı Kommunası tərəfindən əksinqilabçılarla mübarizə adı ilə Bakı quberniyasını azərbaycanlılardan təmizləmək məqsədini güdən erməni millətçiləri tərəfindən dinc azərbaycanlı əhali yalnız milli mənsubiyyətinə görə məhv edilmiş, ermənilər insanları diri-diri yandırmış, nadir tarixi abidələr, məktəblər, xəstəxanalar, məscidlər dağıdılmışdır. Silahlı erməni-bolşevik birləşmələrinin Bakıda 31 mart və 1-2 aprel tarixlərində törətdiyi qırğınlar kütləvi şəkil almış, erməni dəstələri günahsız insanları amansızcasına qətlə yetirmişlər. Qırğınların davam etdiyi dövrdə ölkə ərazisində yüz minlərlə azərbaycanlı, o cümlədən Bakı və ətraf kəndlərin 30 mindən çox sakini milli mənsubiyyətinə görə qəddarlıqla öldürülmüşdür. Bu zaman ermənilər bir çox qədim binaları, o cümlədən ziyarətgahları, dünya memarlığının incilərindən sayılan İsmailiyyə binasını top atəşinə tutaraq dağıtmışdır;
Cümə və Təzəpir məscidlərinin minarələri ağır zədə almış, karvansarada vəhşicəsinə öldürülmüş insanların meyitlərini elə oradaca yandırmışdılar. Azərbaycanlıların soyqırımı əsasən Bakı, Şamaxı, Quba, Kürdəmir və Salyan qəzalarında, Qarabağ, Zəngəzur, Naxçıvan və Lənkəranda xüsusi qəddarlıqla həyata keçirilmişdir. Mart hadisələri zamanı Şamaxının 75 kəndi ermənilər tərəfindən tamamilə məhv edilmiş, 7000 nəfər öldürülmüşdür. Şamaxı şəhəri və ona qonşu olan kəndlərdə törədilmiş soyqırımı hadisələri haqqında bu gün arxivlərdə 7 cild, 925 səhifədən ibarət araşdırma materiallarının olması bu bölgədə baş vermiş faciələrin miqyasını bir daha göstərir.
Tarixi mənbələrdə qeyd olunduğu kimi, Şamaxıya hələ mart ayının ortalarında 2000 erməni əsgərinin və 60 maşına yüklənmiş silah-sursatın göndərilməsi buradakı qırğına əvvəlcədən hazırlıq görülməsinin sübutudur. Quba qəzasında da qanlı hadisələr eyni müstəvidə cərəyan etmiş, erməni hərbi dəstələri 122 kəndi yandırmış, günahsız insanları, o cümlədən qadınları və uşaqları qətlə yetirmişlər. Lənkəran qəzasında 40-a yaxın kənd dağıdılmış, yüzlərlə günahsız insan öldürülmüş, neçə-neçə ev talan edilmiş və yandırılmışdır. Bütövlükdə isə həmin dövrdə Azərbaycan ərazisində yüz minlərlə soydaşımız dəhşətli soyqırımına məruz qalmışdır. Aradan illər keçsə də, o qanlı hadisələr unudulmayıb və xalqımızın qan yaddaşında silinməz izlər buraxıb. Son dövrdə Qubada 1918-ci il hadisələri zamanı erməni separatçılarının törətdikləri kütləvi insan qətllərini aşkarlayan faktlar üzə çıxarılmışdır.
Belə ki, tapılmış saysız-hesabsız insan sümükləri bu qırğınlar zamanı onların vəhşiliyini və vandalizmini təsdiqləyən əyani dəlillərdir. Bu ərazidə on minlərlə insanın qətlə yetirilməsinin sübutu kimi və onların xatirəsinə ehtiram əlaməti olaraq Quba soyqırımı Memorial Kompleksi yaradılmışdır. Qeyd olunmalıdır ki, Prezident Heydər Əliyevin imzaladığı “Azərbaycanlıların soyqırımı haqqında” 26 mart 1998-ci il tarixli Fərmanda bu hadisələrə siyasi qiymət verilmiş və azərbaycanlıların ermənilər tərəfindən soyqırımına məruz qalması ilk dəfə rəsmi surətdə bəyan edilmişdir. Eyni zamanda 31 mart - Azərbaycanlıların Soyqırımı Günü hər il ölkəmizdə dövlət səviyyəsində qeyd edilir. Beynəlxalq hüquqa görə, soyqırımı ən ağır beynəlxalq cinayət olmaqla, sülh və bəşəriyyətin təhlükəsizliyi əleyhinə yönələn təcavüz, insanlıq əleyhinə, müharibə və beynəlxalq terrorizm kimi cinayətlər qrupuna aid edilir.
Soyqırımı cinayətinin əlamətləri BMT Baş Məclisinin 9 dekabr 1948-ci il tarixli 260 (III) saylı qətnaməsi ilə qəbul edilmiş “Genosid cinayətinin qarşısının alınması və cəzalandırılması haqqında” Konvensiya ilə müəyyən olunmuşdur. Konvensiyaya görə, soyqırımı hər hansı milli, etnik, irqi, yaxud dini qrupu tam və ya qismən məhv etmək məqsədilə törədilən hərəkətlərdir.
İnsanlıq əleyhinə cinayətin tərkibini təşkil edən və bu sənəddə göstərilən əməllərdən hər biri 1918-ci ilin mart hadisələri zamanı ermənilər tərəfindən azərbaycanlılara qarşı törədilmişdir və hüquqi baxımdan soyqırımı kimi qiymətləndirilməlidir. Hadisələr göstərmişdir ki, erməni millətçiləri sonralar da öz çirkin niyyətlərindən əl çəkməmiş, dinc insanları qəddar üsullarla kütləvi qırğına məruz qoyaraq, cinayətlərini ört-basdır etmək üçün müxtəlif vasitələrə, tarixi saxtalaşdırmağa və öz xeyirlərinə yazmağa əl atmışlar.
Zəbt olunmuş Dağlıq Qarabağ və ətraf rayonlar Azərbaycan ərazisinin ayrılmaz tərkib hissəsidir. BMT Təhlükəsizlik Şurası Azərbaycanın işğal olunmuş torpaqlarının qeyd-şərtsiz azad edilməsi barədə dörd məlum qətnamə, BMT Baş Məclisi “Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərində vəziyyət” adlı 14 mart 2008-ci il tarixli Qətnamə, Avropa Şurası Parlament Assambleyası Azərbaycan ərazilərinin erməni hərbi qüvvələri tərəfindən işğal edildiyini və Dağlıq Qarabağ regionunun separatçı qüvvələr tərəfindən idarə olunmasını təsdiq edən 2005-ci il tarixli 1416 saylı qətnamə və 1690 saylı tövsiyə, həmçinin Avropa Parlamenti Dağlıq Qarabağla bağlı 23 oktyabr 2013-cü ildə qətnamə qəbul etsələr də, Ermənistan bunları hələ də yerinə yetirmir.
Halbuki bu qətnamələrdə birmənalı olaraq, Ermənistandan öz hərbi qüvvələrini işğal etdiyi Azərbaycan ərazilərindən çıxarması, bir milyon azərbaycanlı qaçqın və məcburi köçkünün öz doğma torpaqlarına qayıtmasına imkan yaratması tələb olunmuşdur. Azərbaycan tərəfi Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin sülh yolu ilə həllinə daim səy göstərir.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev ərazi bütövlüyümüzün bərpasına nail olacağımızı dəfələrlə bəyan etmişdir. Dünya ictimaiyyəti Azərbaycanın haqlı mövqeyini getdikcə daha çox dəstəkləyir, problemin beynəlxalq hüquq normaları çərçivəsində dinc vasitələrlə həll edilməsində maraqlıdır. Qeyd olunmalıdır ki, ABŞ-ın Nyu-York ştatının Senatı və Nyu-Cersi ştatının Baş Assambleyası 31 mart – Azərbaycanlıların soyqırımı gününü tanıyan qətnamələr qəbul etmişlər.
Bir daha bəyan edirik ki, bu soyqırımına beynəlxalq miqyasda hələ də hüquqi qiymət verilməmişdir. Dünya birliyinə və mötəbər beynəlxalq qurumlara müraciət edərək, Azərbaycana qarşı aparılan uzunmüddətli erməni təcavüzünə, kütləvi şəkildə insan hüquqlarının pozulmasına son qoyulacağına, uzun müddət davam edən bu münaqişənin sülh və danışıqlar yolu ilə aradan qaldırılmasına kömək göstəriləcəyinə əminliyimizi ifadə edirik.
Beynəlxalq təşkilatları ikili standartlara yol vermədən haqlı mövqeyimizi dəstəkləməyə çağırır, ədalətin tezliklə öz yerini tapacağına, insanlığa qarşı törədilən bu qatı cinayətin genosid aktı kimi beynəlxalq hüquqi qiymətini alacağına, cinayətkarların cəzasız qalmayacağına, soyqırımı törətmiş Ermənistana qarşı səlahiyyətli beynəlxalq qurumlar tərəfindən sanksiyaların tətbiq olunacağına, Azərbaycanın ərazi bütövlüyünün, bir milyon qaçqın və məcburi köçkün soydaşımızın kütləvi şəkildə pozulmuş hüquqlarının bərpa ediləcəyinə, əsir və girovların azad olunacağına inanırıq. Ümid edirik ki, bütün nüfuzlu beynəlxalq qurumlar, sülhməramlı insanlar imkanlarını səfərbər etməklə, Azərbaycan torpaqlarında sülhün və əmin-amanlığın bərqərar edilməsində səylər göstərəcəklər. Ölkəmizdə və bütövlükdə regionda sülh, davamlı inkişaf və işgüzar əməkdaşlıq naminə zəruri şəraitə nail olunacaqdır.
Hər bir kəsin, hər hansı bir zəmində ayrı-seçkiliyə yol verilmədən ümumbəşər miqyasında tanınmış fundamental insan hüquq və azadlıqlarının təmin olunması üçün real imkanlar yaranacaqdır. Elmira Süleymanova Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) 28 mart 2016-cı il Bəyanat BMT-nin Baş Katibinə, BMT-nin Təhlükəsizlik Şurasına, BMT-nin İnsan Hüquqları üzrə Ali Komissarına, Avropa Komissiyasına, Avropa Şurasına, ATƏT-ə, Beynəlxalq və Avropa Ombudsmanlar İnstitutlarına, Asiya Ombudsmanlar Assosiasiyasına, Beynəlxalq Sülh Bürosuna, müxtəlif ölkələrin ombudsmanlarına, Azərbaycan Respublikasının xarici ölkələrdəki və xarici ölkələrin respublikamızdakı səfirliklərinə, Azərbaycanın diaspor təşkilatlarına ünvanlanmışdır

Press release 28 March 2016
STATEMENT of the Commissioner for Human Rights of the Republic of Azerbaijan (Ombudsman) on the 31 March – a Day of Genocide against the Azerbaijanis
The purpose of genocide, ethnic cleansing and deportation policy of the Armenian nationalists and their supporters against the Azerbaijanis, lasted over than two centuries,
was banishing them from their historical native lands and establishing "Great Armenia" state on those territories. From the beginning of XIX c., thousands of Armenian families were moved from Iran and Turkey onto historical territories of Azerbaijan such as Karabakh, Nakhchivan, Zengezur, also Iravan and other provinces.
As a result of the next aggression policy of Armenia since 1988, 20 percent of Azerbaijan territories, including Nagorno-Karabakh and seven adjacent regions have been occupied; one million of our compatriots became refugees and internally displaced persons (IDPs), whose rights had been severely violated. The acts of genocide committed on 31 March, 1918, against the Azerbaijanis differ from other bloody tragedies against our people, because of its severe atrocities.
Since March of 1918, the Armenian nationalists aiming at removal of the Azerbaijanis from Baku and surrounding areas, under the pretext of the Baku Community fighting against counter-revolutionaries, murdered Azerbaijani civilians on the ground of their ethnicity, set on fire the houses and burned the people alive, also, destroyed rare historical monuments, schools, hospitals and mosques. The massacres committed by the Armenian-Bolshevik forces in Baku gained mass scale on March 31 and April 1-2 and innocent civilians were killed mercilessly. During those massacres, hundreds of thousands of Azerbaijanis in the whole country territory, including over 30 000 of habitants of Baku and surrounding areas were brutally murdered on the ground of nationality.
During that period, Armenians scattered shelling many old buildings, including Ismailliyya building, which is one of the pearls of the world architecture; the minarets of Juma and Tazapir mosques were severely damaged; the corps of the people killed in Kervansaray were burned on place. The genocide of the Azerbaijanis in Baku, Shamakhi, Guba, Kurdamir and Salyan, Karabakh, Zangezur, Nakhchivan and Lankaran provinces were committed with special cruelty.
During March events, 75 villages of Shamakhi were totally destroyed and 7000 people have been murdered. Research documents consisting of 7 Volumes and 925 pages about the acts of genocide committed in Shamakhi and neighboring villages stored in the archives once more evidenced the large scale of these slaughters. According to the historical sources, sending of 60 trucks of ammunition and 2000 Armenian armed forces to Shamakhi in the middle of March was an evidence of initial preparation to this massacre. These bloody events occurred in Guba province at the same scale, the Armenian armed groups burned 122 villages, killed innocent persons, including women and 2 children.
About 40 villages were destroyed in Lenkaran province, hundreds of innocent people were killed, numerous houses were destructed and burned. In general, in that period hundreds of thousands of our compatriots were massacred in Azerbaijan. In spite of years passed those bloody events were not forgotten and they left indelible impressions in memory of our people. Within last period, there were recently found evidences ascertained mass slaughters of 1918 committed by the Armenian separatists in Guba province.
Innumerable human bones found, are visual evidences of their savagery and vandalism during these slaughters. There was created Guba Genocide Memorial Complex as evidence and in memory of savagely murder of dozen thousands of people in this region. This should be noted that by the Decree signed by President Heydar Aliyev “On the Genocide of the Azerbaijani people" dated March 26, 1998, provided political recognition to these events and for the first time was officially declared the fact of genocide against the Azerbaijanis committed by the Armenians. Besides, 31 March is annually commemorated as a Day of Genocide of the Azerbaijanis at the state level. Under international law, as a grave international crime, genocide is included to such group of crimes as aggression against the international peace and security, crime against humanity, war crimes and international terrorism.
The elements of the crime of genocide were determined by the Convention on the Prevention and Punishment of the Crime of Genocide adopted by the UN General Assembly Resolution No. 260 (III) dated December 9, 1948. According to the Convention, genocide is an act committed with intent to destroy, in whole or in part, a national, ethnic, religious, or racial group. Each of these elements of the crime against humanity, which are also envisaged in this international document, was committed by the Armenians against the Azerbaijanis during March events in 1918 and therefore, from the legal perspective, this should be recognized as genocide.
These events showed that the Armenian nationalists did not give up their notorious purposes, massacred civilians by cruel methods and falsified the history converting facts to their own use to curtain the crime committed. The occupied Nagorno-Karabakh and the adjacent regions are an integral part of Azerbaijan. In spite of that there were adopted well-known four Resolutions on territorial integrity and unconditional liberation of the occupied territories of Azerbaijan by the UN Security Council, the UNGA adopted the Resolution titled "the Situation in the occupied territories of Azerbaijan" of March 14, 2008, the Resolution No. 1416 and the Recommendation No. 1690 of 2005, adopted by the Parliamentary Assembly of Council of Europe confirming the occupation of the Azerbaijani territories by the Armenian armed forces and governing the Nagorno-Karabakh by separatists, Armenia still refuses to fulfill those documents.
However, these Resolutions recognized Armenia as an aggressor and demanded to withdraw its military forces from the occupied Azerbaijani territories and to create possibilities for one million Azerbaijani refugees and IDPs to return to their native lands. 3 In general, Azerbaijan always tries for peaceful solution of the Nagorno-Karabakh conflict. The President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev repeatedly declared that we would achieve the restoration of our territorial integrity.
The world community provides more and more support to the just position of Azerbaijan and it is interested in peaceful settlement to this conflict within the frames of international legal norms. This should be mentioned that the New York Senate and New Jersey General Assembly of the United States passed Resolutions recognizing 31 March as a Day of Genocide of the Azerbaijanis. We once more declare that at the international level this genocide has not been yet given legal assessment. Requesting the world community and international organizations, we believe that the long-lasting Armenian aggression against Azerbaijan, mass human rights violations will be ended and the conflict will be solved by peaceful and reconciliation means.
We urge international organizations to support the just position of Azerbaijan without double standards and we believe that justice will be restored soon, this violent crime committed against humanity will be given international legal assessment as an act of genocide, perpetrators will be punished, the competent international organizations will impose sanctions on Armenia, severely violated rights of one million refugees and IDPs will be restored and prisoners of war and hostages will be released. We hope all well-known international organizations and peacemakers will join efforts for the restoration of peace and security in Azerbaijan. The necessary condition will be achieved for sustainable development in our country and cooperation in the region.
Real opportunities will be created for the promotion of the universally recognized fundamental human rights and freedoms of everyone without discrimination on any ground. Elmira Suleymanova Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan 28. 03. 2016 The Statement is addressed to the Secretary-General of the United Nations, United Nations Security Council, United Nations High Commissioner for Human Rights, European Commission, Council of Europe, Organization for Security and Cooperation in Europe, International and European Ombudsman Institutes, Asian Ombudsman Association, International Peace Bureau, Ombudspersons of different countries, Embassies of Azerbaijan abroad, as well as the foreign Embassies in Azerbaijan and Azerbaijani Diaspora.