Bolqarıstan mətbuatı Azərbaycanda keçiriləcək növbədənkənar prezident seçkilərindən yazıb.
Bolqarıstan mediasında bu il fevralın 7-nə təyin edilmiş növbədənkənar Azərbaycan Respublikası Prezidenti seçkilərinin mahiyyətinə və səbəblərinə dair materiallar dərc olunub.
Yerli mətbu orqanlarında yayılan məlumatlarda növbədənkənar prezident seçkilərinin keçirilməsinin əsas səbəbi kimi onun Azərbaycanın bütün ərazisini əhatə edəcək ilk seçkilər olacağı göstərilir. Diqqətə çatdırılır ki, Azərbaycanın Qarabağ müharibəsində qazandığı qələbə, Azərbaycanın iqtisadi yüksəlişi və beynəlxalq uğurları xalqın yürüdülən siyasi xəttinin davam etdirilməsinə səs verəcəyini göstərir.
Yazılarda bu seçkilərin Azərbaycanın ərazi bütövlüyünün və bütün torpaqları üzərində suverenliyinin bərpası ilə əlamətdar olan yeni bir mərhələnin əsasını qoyacağı vurğulanır, son 20 il ərzində Azərbaycanın dinamik inkişaf edən dövlətə çevrildiyi, müxtəlif sahələrdə böyük uğurlar qazandığı bildirilir.
Materiallarda Azərbaycanın Avropanın enerji təhlükəsizliyinə verdiyi töhfələrdən, “yaşıl enerji”yə keçid və regional bağlantıların inkişafı istiqamətində həyata keçirdiyi genişmiqyaslı fəaliyyətdən, həmçinin əldə olunan səmərəli nəticələrdən danışılır.

The Bulgarian press wrote about the extraordinary presidential elections to be held in Azerbaijan.
Bulgarian mass media published materials related to the nature and reasons of the extraordinary presidential elections of the Republic of Azerbaijan scheduled for February 7 this year.
According to the information published in the local press, the main reason for holding the extraordinary presidential elections is that they are the first elections that will cover the entire territory of Azerbaijan. It should be noted that Azerbaijan's victory in the Karabakh war, Azerbaijan's economic rise and international success are grounds for the people to vote for the continuation of the current political line.
The articles emphasize that these elections will lay the foundation for a new stage marked by the restoration of Azerbaijan's territorial integrity and sovereignty over all its lands. It is reported that in the last 20 years, Azerbaijan has become a dynamically developing state and has achieved great success in various fields.
The materials talk about Azerbaijan's contributions to Europe's energy security, the large-scale measures implemented in the direction of the transition to "green energy" and the development of regional relations, and the effective results achieved.