Xarici İşlər Nazirliyinin Amerika Birləşmiş Ştatları və İran İslam Respublikası arasında elan olunmuş atəşkəslə bağlı bəyanatı
08 aprel 2026 11:00
Amerika Birləşmiş Ştatları və İran İslam Respublikası arasında elan edilmiş atəşkəsi alqışlayırıq.
Atəşkəsin əldə olunmasında vasitəçilik edən bütün tərəflərin səylərini yüksək qiymətləndiririk.
Bu atəşkəsin regionda gərginliyin azaldılmasına, eləcə də davamlı sülh və sabitliyin bərqərar olmasına töhfə verəcəyinə ümidvarıq.
Tərəfləri mövcud məsələlərin həlli istiqamətində və qarşılıqlı etimadın yaradılmasına yönəlmiş məhsuldar dialoqa çağırırıq.
Azərbaycan hər zaman regionda davamlı sülhün, təhlükəsizliyin və əməkdaşlığın möhkəmləndirilməsinə yönəlmiş təşəbbüsləri dəstəkləməyə hazırdır.

Press release 08 April 2026
Statement of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the ceasefire announced between the United States of America and the Islamic Republic of Iran
08 April 2026 11:00
We welcome the ceasefire announced between the United States of America and the Islamic Republic of Iran.
We highly appreciate the efforts of all parties that mediated the achievement of this ceasefire.
We hope that the ceasefire will contribute to reducing tensions in the region, as well as to establishing lasting peace and stability.
We call on the parties to engage in a constructive dialogue aimed at resolving existing issues and building mutual trust.
Azerbaijan remains ready to support initiatives aimed at strengthening lasting peace, security, and cooperation in the region.