Bolqarıstanda Şuşa şəhərinin tarixi-mədəni irsinin təbliğinə dair rəsm və foto sərgiləri, həmçinin musiqili-ədəbi gecə təşkil olunub.
Bu ilin 3-8 iyun tarixlərində Bolqarıstanın Sozopol şəhərində keçirilən “Soleil” Beynəlxalq Frankofoniya Festivalı çərçivəsində Azərbaycanın Şuşa şəhərinin tarixi-mədəni irsinin təbliği məqsədilə “Xarı bülbül – məhəbbət və sülhün rəmzi” və “Şuşa – Azərbaycanın mədəniyyət irsinin incisi” adlı rəsm və foto sərgiləri, həmçinin musiqili-ədəbi gecəsi təşkil olunub.
Bakı Media Mərkəzinin dəstəyi və Azərbaycanın Bolqarıstandakı səfirliyinin təşkilatçılığı ilə keçirilən “Şuşa– Azərbaycanın mədəniyyət irsinin incisi” adlı rəsm və fotosərgisində Azərbaycanın mədəniyyət paytaxtı Şuşa şəhərinin füsunkar təbiətini, qədim tarixini və zəngin mədəniyyətini təcəssüm etdirən rəsm və fotoşəkillər nümayiş etdirilib.
Tədbirdə çıxış edən Azərbaycanın Bolqarıstandakı səfiri Hüseyn Hüseynov Şuşa şəhərinin Azərbaycanın tarixi vəmədəniyyətində tutduğu əvəzsiz yeri barədə danışıb, torpaqlarının 30 illik işğaldan azad olunması və onları bərpa edərək orada mədəniyyət incilərini yenidən tərənnüm edən Azərbaycan xalqının əzmkarlığı, həmçinin zəngin müxtəlifliyiilə seçilən Azərbaycan mədəniyyəti barədə ətraflı məlumat təqdim edib.
Azərbaycan Respublikasının Bolqarıstandakı səfirliyinin dəstəyi və Bakı Slavyan Universitetinin Müqəddəs Kliment Oxridski adına Sofiya Universiteti nəzdində fəaliyyət göstərən Azərbaycan Dili və Mədəniyyəti Mərkəzinin təşkilatçılığı ilə sərgilənən “Xarı bülbül – məhəbbət və sülhün rəmzi” rəsm sərgisində Bolqarıstanın incəsənət məktəblərinin şagirdləri tərəfindən xarı bülbülü təsvir edən rəsm nümunələri nümayiş etdirilib və Azərbaycan Dili və Mədəniyyəti Mərkəzinin direktoru Sofiya Şıqayeva-Mitreska tərəfindən Azərbaycanın Şuşa bölgəsində bitən endemik xarı bülbül gülünün Azərbaycan xalqı arasında sevgi və sülh nişanı olması ilə yanaşı, 44 günlük Vətən Müharibəsi dövründə xalqımızın şanlı zəfərinin rəmzinə çevrildiyinə dair məlumat verilib.
Sərgilərin açılışından sonra Azərbaycanın əməkdar artisti Turan Manafzadənin ifası ilə milli və klassik musiqi əsərləri, həmçinin xanım Şıqayeva-Mitreskanın Azərbaycan və bolqar dillərində səsləndirdiyi Azərbaycanın Qarabağ bölgəsinin şairələri Ağabəyim ağa və Xurşidbanu Natəvanın şeirlərindən ibarət musiqili-ədəbi gecəsi keçirilib.
Tədbirdə Sozopol şəhərinin meri, Bolqarıstanda akkreditə olunmuş diplomatik nümayəndəliklərin başçıları və üzvləri, mədəniyyət və ictimai xadimlər, yerli sakinlər və qonaqlar, həmçinin media nümayəndələri iştirak ediblər.
“Soleil” Beynəlxalq Frankofoniya Festivalında Azərbaycanın Şuşa şəhərinin tarixi-mədəni irsinə dair təşkil olunmuş tədbirlər iştirakçılar tərəfindən yüksək maraqla qarşılanıb və yerli media tərəfindən geniş işıqlandırılıb.

Art and photo exhibitions dedicated to the cultural capital of Azerbaijan Shusha, at the international festival "Soleil" in Sozopol
As part of the Azerbaijani evening of the 13th International Francophone Festival "Soley" in Sozopol, art and photo exhibitions were presented, as well as a musical and poetic evening dedicated to the cultural and historical heritage of the city of Shusha in Azerbaijan.
At the first exhibition "Shusha - the pearl of the cultural heritage of Azerbaijan", organized by the Embassy of the Republic of Azerbaijan in the Republic of Bulgaria with the support of the Baku Media Center, paintings and photographs presenting the fascinating nature, ancient history and rich culture of Shusha, the cultural capital, were displayed of Azerbaijan.
The Ambassador of Azerbaijan to Bulgaria Husein Huseynov spoke about the irreplaceable place of Shusha in the history and culture of Azerbaijan, about the dedication and perseverance of the Azerbaijani people, who restored the cultural pearls there after the liberation of their lands from 30 years of occupation, as well as provided detailed information about culture and for the rich diversity of Azerbaijan.
The second exhibition "Harbybulbyul - a symbol of love and peace", organized by the Center for Azerbaijani Language and Culture at Sofia University "St. Kliment Ohridski" with the support of the Embassy of Azerbaijan in Bulgaria, presents drawings by Bulgarian students from art studios with the image of a flower Haribbulbul or Caucasian Ofris. The Director of the Center for Azerbaijani Language and Culture Sofia Shigaeva-Mitreska pointed out that this type of orchid, a flower endemic to Azerbaijan, grows in the Shusha region of Azerbaijan and is a symbol of love and peace among the Azerbaijani people, as well as told the legend associated with the name of the flower. She also noted that the drawings are part of a project between the Center and the National History Museum of Azerbaijan implemented in March.
The opening of the two exhibitions was followed by a music-poetry evening with the participation of Honored Artist of Azerbaijan Turan Manafzada, who performed national and classical compositions, accompanied by poetry of the Azerbaijani poets from the Karabakh region Agabeyim agha and Khurshidbanu Natavan in Azerbaijani and Bulgarian languages, performed by Sofia Shigaeva-Mitreska.
The event was attended by the mayor of the city of Sozopol, heads and members of diplomatic missions accredited in Bulgaria, cultural and public figures, local residents and guests of the city, as well as media representatives.
The evening dedicated to the cultural heritage of the city of Shusha in Azerbaijan is of great interest to those present at the "Soley" festival.