Azərbaycan Respublikasının Bolqarıstan Respublikasındakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri etimadnaməsinin surətini Bolqarıstan Respublikasının xarici işlər nazirinin müavininə təqdim etdi
03.04.2026
Azərbaycan Respublikasının Bolqarıstan Respublikasındakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri cənab Elmar Məmmədov Bolqarıstan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyində Bolqarıstan Respublikasının xarici işlər nazirinin müavini cənab Radi Naydenova etimadnaməsinin surətini təqdim etmişdir
Görüş zamanı səfir Elmar Məmmədov və nazir müavini Radi Naydenov Azərbaycan ilə Bolqarıstan arasında ikitərəfli münasibətlərin mövcud vəziyyəti və gələcək inkişaf perspektivlərini müzakirə etmiş, iki ölkə arasında strateji tərəfdaşlığın inkişafına, eləcə də enerji, yaşıl enerji, rəqəmsal inkişaf, nəqliyyat bağlantıları, mədəniyyət və insanlararası əlaqələr sahələrində əməkdaşlığa xüsusi diqqət yetirmişlər.
Tərəflər fəal siyasi dialoqun davam etdirilməsinin vacibliyini vurğulamış və son illərdə ikitərəfli əməkdaşlığın müsbət dinamikasından məmnunluqlarını ifadə etmişlər. Bu kontekstdə Azərbaycanın Avropanın enerji təhlükəsizliyinin təmin olunmasında etibarlı tərəfdaş kimi rolu da yüksək qiymətləndirilmişdir.
Hər iki tərəf Azərbaycan ilə Bolqarıstan arasında strateji tərəfdaşlığın daha da möhkəmləndirilməsi istiqamətində səylərin davam etdirilməsinə sadiqliklərini bir daha təsdiq etmişlər.

Ambassador of the Republic of Azerbaijan to the Republic of Bulgaria presented copies of his credentials to the Deputy Minister of Foreign Affairs of the Republic of Bulgaria
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Azerbaijan to the Republic of Bulgaria, Mr. Elmar Mammadov, presented copies of his credentials to the Deputy Minister of Foreign Affairs of the Republic of Bulgaria, Mr. Radi Naidenov, at the Ministry of Foreign Affairs.
During the meeting, Ambassador Mammadov and Deputy Minister Naidenov discussed the current state and future prospects of bilateral relations between Azerbaijan and Bulgaria. Particular attention was paid to the development of the strategic partnership between the two countries, as well as to cooperation in the fields of energy, green energy, digital development, transport connectivity, culture, and people-to-people exchanges.
The sides highlighted the importance of maintaining active political dialogue and expressed satisfaction with the positive dynamics of bilateral cooperation in recent years. In this context, the role of Azerbaijan as a reliable partner in ensuring energy security in the region was also appreciated.
Both sides reaffirmed their commitment to further strengthening strategic partnership between Azerbaijan and Bulgaria.