Mətbuat şərhi 13 oktyabr 2025
Oktyabrın 8-10-da Bolqarıstanın Veliko Tırnovo şəhərində keçirilən 20-ci beynəlxalq “Mədəni turizm” sərgisində Azərbaycanı ölkəmizin Bolqarıstandakı səfirliyi və Şuşa Şəhəri Dövlət Qoruğu İdarəsi təmsil edib.
Sərgidə Şuşa Şəhəri Dövlət Qoruğu İdarəsi tərəfindən Şuşanın tarixi-mədəni müstəsnalığını, turizm potensialını və zəngin təbii gözəlliyini təcəssüm etdirən fotomateriallar, ingilis dilində turizm kitabçaları və bukletlər nümayiş etdirilib. İdarənin nümayəndələri sərgi iştirakçılarına Şuşanın turistik məkanları, turistlər üçün bu şəhərə gəliş yolları, habelə Prezident İlham Əliyevin birbaşa nəzarəti altında Şuşa şəhərində həyata keçirilən bərpa-quruculuq tədbirləri barədə ətraflı məlumat veriblər.
Azərbaycanın Bolqarıstandakı səfirliyi sərgidə ölkəmizin mədəni turizm sərvətlərini, qədim tarixini, adət-ənənələrini, zəngin mədəniyyətini, füsunkar təbiətini əks etdirən milli stend nümayiş etdirərək müvafiq fotoşəkillər, milli suvenirlər və xalılar, eyni zamanda, milli mətbəx nümunələri təqdim edib.
Sərgidə həmçinin, Bakı Media Mərkəzinin dəstəyi ilə Şuşanın tarixi və mədəni elementlərini, ecazkar təbiətini və zəngin memarlıq üslubunu təzahür etdirən fotoşəkillər nümayiş etdirilib.
20-ci “Mədəni turizm” sərgisi çərçivəsində oktyabrın 9-da Azərbaycan nümayəndə heyəti Veliko Tırnovo şəhərinin meri Daniel Panovla görüş də keçiriblər. Görüşdə qardaşlaşmış şəhərlər olan Şuşa ilə Veliko Tırnovo arasında mədəniyyət və turizm əlaqələrinin genişləndirilməsi, qarşılıqlı səfərlərin həyata keçirilməsi, mədəniyyət və turizm tədbirlərinin, həmçinin təcrübə mübadiləsinin təşkilinə dair müzakirələr aparılıb.
Xatırladaq ki, hər il Bolqarıstanın Turizm Nazirliyinin, aidiyyəti hakimiyyət orqanları rəhbərlərinin, yerli və beynəlxalq bələdiyyə nümayəndələrinin iştirakı ilə keçirilən beynəlxalq “Mədəni turizm” sərgisi Balkan regionunda bu sahədə ixtisaslaşmış yeganə sərgi platformasıdır və 3 gün davam edir.

Azerbaijan represented at the 20th International "Cultural Tourism" exhibition held in Bulgaria
Azerbaijan was represented by the Embassy of Azerbaijan to Bulgaria and the Shusha City State Reserve at the 20th International "Cultural Tourism" exhibition held in Veliko Tarnovo, Bulgaria, on October 8-10.
It was noted that the Shusha City State Reserve displayed photographic materials, English-language tourist brochures and booklets that embody the historical and cultural uniqueness, tourism potential and rich natural beauty of Shusha at the exhibition. Representatives of the Reserve provided the exhibition participants with detailed information about Shusha's tourist attractions, ways for tourists to get to the city, as well as the restoration and reconstruction measures being carried out in Shusha under the direct supervision of President Ilham Aliyev.
The Embassy of Azerbaijan to Bulgaria displayed a national stand at the exhibition reflecting the cultural tourism resources of Azerbaijan, its ancient history, customs and traditions, rich culture, and fascinating nature, presenting relevant photographs, national souvenirs and carpets, as well as samples of national cuisine.
The exhibition also featured photographs depicting Shusha's historical and cultural elements, stunning nature, and rich architectural style with the support of the Baku Media Center.
Within the framework of the 20th "Cultural Tourism" exhibition, on October 9, the Azerbaijani delegation also met with Mr. Daniel Panov, Mayor of Veliko Tarnovo. The meeting discussed the expansion of cultural and tourism relations between the sister cities of Shusha and Veliko Tarnovo, the realization of mutual visits, the organization of cultural and tourism events, as well as the exchange of experience.
It should be noted that the international "Cultural Tourism" exhibition, held annually with the participation of the Ministry of Tourism of Bulgaria, heads of relevant authorities, and representatives of local and international municipalities, is the only exhibition platform specializing in this field in the Balkan region and lasts 3 days.