Azərbaycan Respublikası Milli Məclisinin sədri Bakıda səfərdə olan Bolqarıstan Respublikası Milli Assambleyasının sədri Nataliya Kiselova ilə görüşüb
Azərbaycan Respublikası Milli Məclisinin sədri Sahibə Qafarova Bakıda keçirilən Qara Dəniz İqtisadi Əməkdaşlıq Təşkilatı Parlament Assambleyasının (QDİƏT PA) 65-ci plenar sessiyasında iştirak etmək üçün Azərbaycanda səfərdə olan Bolqarıstan Respublikası Milli Assambleyasının sədri Nataliya Kiselova ilə görüşüb.
Görüşdə Nataliya Kiselovanın Azərbaycana bu ilk səfərinin iki ölkə və parlament arasında münasibətlərin daha da möhkəmlənməsinə töhfə verəcəyinə inam ifadə olunub.
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova QDİƏT PA-nın fəaliyyətdə olan sədri kimi sessiya çərçivəsində QDİƏT PA-ya sədrliyin Bolqarıstan parlamentinə təhvil veriləcəyini qeyd edib və bu təşkilatın parlamentlərarası əməkdaşlıq üçün mühüm bir platforma olduğunu bildirib.
O qeyd edib ki, Azərbaycan və Bolqarıstan dost və strateji tərəfdaş ölkələrdir. İki ölkə arasında siyasi əlaqələr Prezident İlham Əliyevin və Prezident Rumen Radevin qarşılıqlı səfərləri ikitərəfli münasibətlərin inkişafında müstəsna rol oynayır.
Milli Məclisin sədri həmçinin bildirib ki, Azərbaycan ilə Bolqarıstan arasında ikitərəfli və çoxşaxəli münasibətlərə mühüm və müsbət təsir göstərən amillərdən biri də parlamentlərin qarşılıqlı fəaliyyətidir. Bu sahədə parlamentlərarası dostluq qruplarının birgə fəaliyyəti mühüm rol oynayır.
Söhbət zamanı parlament komitələri arasında münasibətlərin inkişafı, beynəlxalq parlament təşkilatları çərçivəsində əməkdaşlığın gücləndirilməsi barədə də danışılıb.
Bolqarıstan Xalq Məclisinin sədri Nataliya Kiselova ölkələrimiz arasında münasibətlərin yüksək səviyyədə olmasından məmnunluğunu bildirib və onun səfərinin də bu münasibətlərin göstəricisi olduğunu diqqətə çatdırıb. N.Kiselova ikitərəfli əlaqələrin inkişafı baxımdan QDİƏT PA-nın əhəmiyyətli bir platforma olduğunu qeyd edib.
O, Heydər Əliyev Fondunun maliyyə dəstəyi ilə Veliko-Tarnovo şəhərinin Trapezitsa Arxeoloji Muzey Qoruğunun bərpasının bolqar xalqı tərəfindən yüksək qiymətləndirildiyini qeyd edib.
Söhbət zamanı o, regional və beynəlxalq parlament təşkilatlarında əməkdaşlıq, qarşılıqlı parlament dostluq qruplarının fəaliyyəti, eləcə də parlament diplomatiyasının əhəmiyyəti barədə fikirlərini bölüşüb.

The Speaker of the Milli Majlis of Azerbaijan met with the President of the National Assembly of Bulgaria Nataliya Kiselova in Baku
Speaker of the Milli Majlis of the Republic of Azerbaijan Sahiba Gafarova met with the President of the National Assembly of the Republic of Bulgaria Nataliya Kiselova, who is visiting Azerbaijan to participate in the 65th plenary session of the Parliamentary Assembly of the Black Sea Economic Cooperation Organization (BSEC PA) held in Baku.
The Speaker expressed confidence that Natalia Kiselova's first visit to Azerbaijan will contribute to further strengthening relations between the two countries and parliaments.
The Speaker, as the acting chairperson of the BSEC PA, noted that the chairmanship of the BSEC PA will be transferred to the Bulgarian Parliament within the framework of the session, and said that this organization is an important platform for inter-parliamentary cooperation.
S.Gafarova noted that Azerbaijan and Bulgaria are friendly and strategic partner countries. Political relations between the two countries and mutual visits of President Ilham Aliyev and President Rumen Radev play an exceptional role in the development of bilateral relations.
The Speaker of the Milli Majlis also said that one of the factors that has an important and positive impact on bilateral and multilateral relations between Azerbaijan and Bulgaria is the mutual activity of our parliaments. The joint activity of interparliamentary friendship groups plays an important role in this area.
During the conversation, the development of relations between parliamentary committees and strengthening cooperation within international parliamentary organizations were also discussed.
The President of the National Assembly of Bulgaria Nataliya Kiselova expressed her satisfaction with the high level of relations between two countries and noted that her visit is an indicator of these relations. She noted that the BSEC PA is an important platform for the development of bilateral relations.
N.Kiselova emphasized that the restoration of the Trapezitsa Archaeological Museum Reserve in Veliko Tarnovo with the financial support of the Heydar Aliyev Foundation was highly appreciated by the Bulgarian people.
During the conversation, the President shared his views on cooperation in regional and international parliamentary organizations, the activities of mutual parliamentary friendship groups, and the importance of parliamentary diplomacy.