Mətbuat şərhi 14 mart 2025
Azərbaycanın xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Bolqarıstanın xarici işlər naziri Georg Georgiyevin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti ilə görüşüb
Tərəflər arasında keçirilən təkbətək görüş daha sonra hər iki tərəfdən nümayəndə heyətlərinin iştirakı ilə geniş tərkibdə davam etdirildi.
Geniştərkibli görüşdə Azərbaycan-Bolqarıstan strateji tərəfdaşlığının müxtəlif, o cümlədən iqtisadi, ticarət, enerji təhlükəsizliyi, yaşıl enerji, humanitar, mədəni və digər aspektləri, gələcək planlar, habelə regional və beynəlxalq təhlükəsizlik məsələləri müzakirə olundu.
Görüşdə ölkələrimiz arasında mövcud strateji tərəfdaşlıq münasibətlərinin inkişafında mövcud siyasi dialoqun əhəmiyyəti vurğulandı. İqtisadiyyat, ticarət sahələri üzrə əməkdaşlıq imkanlarının mövcudluğu diqqətə çatdırıldı, Azərbaycan və Bolqarıstan arasında ticarət-iqtisadi və elmi-texniki əməkdaşlıq üzrə Müştərək Komissiyanın bu xüsusda rolu qeyd edildi.
Enerji sahəsi üzrə həyata keçirilən birgə təşəbbüslərin Avropanın enerji təhlükəsizliyinin təmin olunmasında vacib rol oynadığı vurğulandı, bu istiqamətdə əməkdaşlığın daha da genişləndirilməsinin, xüsusilə yaşıl enerji sahəsi üzrə yeni layihələrin icrası üçün geniş perspektivlərin mövcud olduğu bildirildi.
Nazir Ceyhun Bayramov, həmçinin qarşı tərəfi postmünaqişə dövründə bölgədə mövcud vəziyyət və reallıqlar, işğaldan azad olunmuş ərazilərdə aparılan genişmiqyaslı bərpa və quruculuq işləri, mina təhdidi ilə mübarizə səyləri, habelə Azərbaycan-Ermənistan normallaşma prosesi barədə məlumatlandırdı.
Sülh müqaviləsinin mətninin razılaşdırılmasına baxmayaraq, Ermənistan tərəfinin Konstitusiyası və digər qanunvericilik aktlarında ölkəmizə qarşı ərazi iddialarına son qoyulmasının, ATƏT-in Minsk qrupunun və aidiyyəti strukturların rəsmi şəkildə ləğvinin ən vacib amil olduğu söylənildi.
Görüş zamanı, həmçinin qarşılıqlı maraq doğuran digər məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparıldı.

Foreign Minister of Azerbaijan Jeyhun Bayramov met with a delegation led by Foreign Minister of Bulgaria Georg Georgiev
The one-on-one meeting between the parties was later continued in an expanded format with the participation of delegations from both sides.
In the wide-ranging meeting, various aspects of the Azerbaijan-Bulgaria strategic partnership, including economic, trade, energy security, green energy, humanitarian, cultural and other aspects, future plans, as well as regional and international security issues were discussed.
The importance of the existing political dialogue in the development of the existing strategic partnership between our countries was emphasized at the meeting. The existence of opportunities for cooperation in the economic and trade spheres was highlighted, and the role of the Joint Commission on trade-economic and scientific-technical cooperation between Azerbaijan and Bulgaria in this regard was noted.
It was emphasized that joint initiatives in the energy sector play an important role in ensuring Europe's energy security, and that there are broad prospects for further expansion of cooperation in this direction, especially for the implementation of new projects in the field of green energy.
Minister Jeyhun Bayramov also informed the guests about the current situation and realities in the region during the post-conflict period, the large-scale reconstruction and construction work carried out in the liberated territories, efforts to combat the mine threat, as well as the Azerbaijan-Armenia normalization process. He stressed that despite the agreement on the text of the peace treaty, the termination of the territorial claims in the Constitution and other legislative acts of Armenia against Azerbaijan, as well as official dissolution of the OSCE Minsk Group and related structures is the most important factor in this regard.