Mətbuat şərhi 08 noyabr 2025
Sofiya şəhərində Zəfər Günü Azərbaycan diasporunun nümayəndələri, diplomatlar, həmçinin Azərbaycanın Bolqarıstanlı dostlarının iştirakı ilə təntənəli şəkildə qeyd olunub.
Tədbirdə çıxış edən Azərbaycan Respublikasının Bolqarıstandakı səfirliyinin müvəqqəti işlər vəkili Çingiz Qəribli Ermənistanın işğalçılıq və etnik təmizləmə siyasətinə qarşı Müzəffər Ali Baş Komandan, Prezident İlham Əliyevin peşəkar rəhbərliyi ilə Azərbaycan ordusunun qazandığı parlaq qələbənin siyasi-tarixi əhəmiyyətini vurğulayaraq, qələbədən sonra Azərbaycanın hər zaman olduğu kimi sülh və regional əməkdaşlıq siyasətini bərqərar etdiyini, eləcə də Azərbaycanın Böyük Qayıdış strategiyası çərçivəsində azad olunmuş ərazilərdə həyata keçirdiyi irimiqyaslı bərpa-quruculuq işlərinin azərbaycanlıların öz doğma torpaqlarına qayıdışına imkan verdiyini diqqətə çatdırıb.
Sofiya Universitetində fəaliyyət göstərən Bakı Slavyan Universitetinin Azərbaycan Dili və Mədəniyyəti Mərkəzinin rəhbəri Sofiya Şıqayeva-Mitreska, Azərbaycan diasporunun nümayəndələrindən Sabir Quliyev və Nərgiz Əhmədova Ermənistan işğalının Azərbaycan xalqına vurduğu maddi və mənəvi zərbələrdən danışaraq, Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin rəhbərliyi altında xalqımızın həmrəyliyi ilə Azərbaycan ordusunun möhtəşəm zəfər əldə etməsinin, habelə Azərbaycan dövlətinin azad olunmuş torpaqlarda apardığı yenidənqurma fəaliyyətlərinin Azərbaycanın gələcəyi baxımından xüsusi əhəmiyyətini qeyd ediblər.
Zəfər Günü tədbirində Azərbaycan dövləti və xalqının birliyi və fədakarlığı nəticəsində əldə olunmuş tarixi qələbədən bəhs edən videoçarx nümayiş etdirilib.
Erməni təcavüzkarlığına qarşı Azərbaycan xalqının əldə etdiyi şanlı Zəfərlə bağlı məlumatlar Bolqarıstan mətbuatında geniş işıqlandırılıb. Məlumatlarda daim sülhsevər siyasət həyata keçirən Azərbaycanın erməni təcavüzünü dəf etmək məqsədilə apardığı müharibədə qalib gələrək torpaqlarını azad etdiyi, bununla da regionda sülh və əməkdaşlıq imkanı yaratdığı oxucuların nəzərinə çatdırılıb.

Victory Day of Azerbaijan was joyously celebrated in Sofia
Victory Day of Azerbaijan was joyously celebrated in Sofia with the participation of representatives of the Azerbaijani diaspora, diplomats, as well as Bulgarian friends of Azerbaijan.
Speaking at the event, Chingiz Garibli, Charge d'Affaires of the Embassy of the Republic of Azerbaijan to the Republic of Bulgaria, emphasized the political and historical significance of the brilliant victory won by the Azerbaijani army under the professional leadership of the Supreme Commander-in-Chief, President Ilham Aliyev, against the aggression and ethnic cleansing policy of Armenia, and noted that after the victory, Azerbaijan, as always, established a policy of peace and regional cooperation, as well as that the large-scale reconstruction and reconstruction work carried out in the liberated territories within the framework of the Great Return Strategy of Azerbaijan allowed Azerbaijanis to return to their native lands.
Sofia Shigayeva-Mitresca, head of the Azerbaijani Language and Culture Center of the Baku Slavic University operating at Sofia University, and representatives of the Azerbaijani diaspora, Sabir Guliyev and Nargiz Ahmadova, spoke about the material and moral blows inflicted on the Azerbaijani people by the Armenian occupation, and noted the special importance of the magnificent victory of the Azerbaijani army with the solidarity of our people under the leadership of the President Ilham Aliyev, as well as the reconstruction activities carried out by the Azerbaijani state in the liberated lands for the future of Azerbaijan.
A video clip was shown at the Victory Day event, telling about the historic victory achieved as a result of the unity and dedication of the State and People of Azerbaijan.
Glorious Victory achieved by the Azerbaijani people against Armenian aggression was widely covered in the Bulgarian press. The information brought to the attention of readers that Azerbaijan, which has always pursued a peaceful policy, won the war to repel Armenian aggression and liberated its lands, thereby creating an opportunity for peace and cooperation in the region.