Bolqarıstanda Xocalı soyqırımın ildönümü silsilə tədbirlərlə yad edildi
Xocalı Soyqırımı qurbanlarının, habelə Azərbaycanın suverenliyi və ərazi bütövlüyü uğrunda həlak olmuş şəhidlərin xatirəsi Azərbaycan Respublikasının Bolqarıstandakı səfirliyi və Bolqarıstanın Baş müftülüyü tərəfindən Sofiya şəhərinin baş məscidində keçirilmiş mərasimdə yad edildi, ölənlərin xatirəsinə ehtiram əlaməti olaraq moizələr oxundu və ehsan verildi.
26 fevral tarixində Azərbaycanın Bolqarıstandakı səfirliyində keçirilən anım mərasimində Bolqarıstandakı Azərbaycan diasporunun nümayəndələri, eləcə də yerli ictimai xadimlər iştirak etdilər. Tədbirdə çıxış edən Azərbaycan Respublikasının Bolqarıstandakı səfiri Hüseyn Hüseynov Xocalı soyqırımının tarixi, siyasi və hüquqi amilləri haqda ətraflı bəhs etdi və baş vermiş qanlı qətliyamın ilk dəfə olaraq soyqırımı adı ilə siyasi və hüquqi qiymətləndirməsinin Ulu öndər Heydər Əliyevin rəhbərliyi altında 1994-cü ildə Azərbaycan Respublikasını Milli Məclisi tərəfindən verildiyini vurğuladı. Səfir Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi altında müzəffər Azərbaycan ordusunun Xocalı daxil olmaqla Azərbaycanın bütün şəhərlərinin Ermənistanın işğalından azad edilməsi ilə haqqın və ədalətin bərqərar olunduğunu qeyd etdi.
Xocalı soyqırımının ildönümü ilə əlaqədar Bolqarıstan mediasında yayılan məlumatlarda Ermənistanın etnik təmizləmə və işğalçılıq siyasətinin təzahürü olan Xocalı soyqırımın mahiyyəti ətraflı izah edilərək bəşəriyyətin bu cür dəhşətli cinayətlərdən ibrət götürməsi və bundan nəticə çıxararaq gələcəkdə bu kimi faciələrin baş verməməsi məqsədilə cinayətkarların məsuliyyətə cəlb olunmasının və Xocalı soyqırımının tanınmasının vacibliyi diqqətə çatdırıldı.

The anniversary of the Khojaly genocide was commemorated in Bulgaria with a series of events
Representatives of the Azerbaijani community in Bulgaria, as well as local public figures, attended the memorial ceremony held at the Azerbaijani Embassy in Bulgaria on February 26. Speaking at the event, Ambassador of the Republic of Azerbaijan to Bulgaria Huseyn Huseynov informed in detail about the historical, political and legal factors behind the Khojaly genocide and emphasized that the political and legal assessment of the bloody massacre under the name of genocide was first given by the National Assembly of the Republic of Azerbaijan in 1994 under the leadership of the national leader Heydar Aliyev. The Ambassador noted that truth and justice were established with the liberation of all territories of Azerbaijan, including Khojaly, from the occupation of Armenia by the victorious Azerbaijani army under the leadership of President Ilham Aliyev.
Moreover, in the reports disseminated in the Bulgarian media on the anniversary of the Khojaly genocide, the essence of the Khojaly genocide, which was a manifestation of Armenia's ethnic cleansing and occupation policy, was comprehensilevly explained. It was emphasized that in order for the humanity to learn from such terrible crimes and to draw conclusions to prevent such tragedies from occurring in the future, Khojaly genocide should be recognized and perpetrators be brought to justice.