Mətbuat şərhi 23 dekabr 2024
Dekabrın 22-də Azərbaycan Respublikasının Bolqarıstan Respublikasındakı səfiri Hüseyn Hüseynovun "Euronews Bulgaria” televiziya kanalına geniş müsahibəsi efirə getdi. Müsahibədə səfir Azərbaycanın sədrliyi altında  COP29 konfransının uğurlu təşkili, bu tədbir çərçivəsində qəbul olunan mühüm qərarlar, ölkəmizin yaşıl enerjiyə keçid üzrə müəyyən etdiyi prioritetlər, Azərbaycan-Bolqarıstan strateji tərəfdaşlığı və digər mövzulara dair sualları cavablandırdı.
Müsahibədə səfir H.Hüseynov Azərbaycanın öz milli maraqlarını, eləcə də beynəlxalq həmrəylik, sülh və əməkdaşlıq dəyərlərini rəhbər tutaraq həyata keçirdiyi çoxvektorlu xarici siyasət strategiyası sayəsində, habelə mühüm beynəlxalq  əhəmiyyət daşıyan irimiqyaslı enerji və nəqliyyat layihələrin uğurla həyata keçirilmasi nəticəsində yüksək etimad və önəmli nüfuz qazandığını vurğuladı və neft və qaz ixracatçısından bərpa olunan yaşıl enerjisi daşıyıcılarının təminatçısına çevrilən Azərbaycanın Avropanın enerji təhlukəsizliyinə verdiyi töhfədən bəhs etdi.
Müsahibədə həmçinin, Azərbaycan-Bolqarıstan strateji tərəfdaşlıq münasibətləri, yüksək səviyyəli siyasi dialoqun uğurla həyata keçirilməsi, ikitərəfli ticarət əlaqələrinin artan templə yüksəlməsi və qeyri-enerji sektorunda əməkdaşlıq üçün geniş potensiala malik sahələr barədə məlumat verildi.

Ambassador Huseyn Huseynov gave an interview to the Euronews Bulgaria
On 22 December, an extensive interview with the Ambassador of the Republic of Azerbaijan to the Republic of Bulgaria Huseyn Huseynov, was aired on the Euronews Bulgaria. In the interview, the ambassador answered questions about the successful organization of the COP29 conference under the Azerbaijan''s presidency, the important decisions taken within the framework of this event, the priorities set by Azerbaijan for the transition to green energy, the Azerbaijan-Bulgaria strategic partnership and other topics.
In the interview, Ambassador H. Huseynov emphasized that Azerbaijan has gained high trust and significant influence thanks to its multi-vector foreign policy strategy, which is guided by its national interests, and the values of international solidarity, peace and cooperation, as well as as a result of the successful implementation of large-scale energy and transport projects of significant international importance, and spoke about the contribution of Azerbaijan, which has transformed from an oil and gas exporter to a provider of renewable green energy carriers, to the energy security of Europe.
The interview also provided information about the Azerbaijan-Bulgaria strategic partnership, the successful implementation of high-level political dialogue, the increasing pace of bilateral trade relations, and areas with broad potential for cooperation in the non-energy sector.