Mətbuat şərhi 30 yanvar 2025
Sofiya şəhərində keçirilən Beynəlxalq Film Festivalı çərçivəsində Azərbaycan kinosu gecəsi təşkil olundu
Yanvarın 29-da Bolqarıstanın paytaxtı Sofiya şəhərində keçirilən 17-ci MENAR Beynəlxalq Film Festivalı çərçivəsində Azərbaycan kinosu gecəsi təşkil olundu. Azərbaycanın Bolqarıstandakı səfirliyinin fəal dəstəyi ilə keçirilən tədbirdə Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyinin təqdim etdiyi bədii film, həmçinin 20 Yanvar faciəsinə həsr olunmuş sənədli film nümayiş etdirildi.
Tədbirdə çıxış edən Azərbaycanın Bolqarıstandakı səfiri Hüseyn Hüseynov 20 Yanvar faciəsinin Azərbaycan tarixinin həm qəmli, həm də şanlı səhifəsi olduğunu, Sovet imperiyasının Azərbaycan xalqının istiqlaliyyət iradəsini qıra bilmədiyini və 20 Yanvar hadisələrinin Azərbaycanın milli müstəqilliyinə qovuşduran yol olduğunu vurğulayaraq, məhz ümummilli lider Heydər Əliyevin cəsarətli siyasi iradəsi nəticəsində 20 Yanvar faciəsinə zəruri siyasi-hüquqi qiymətin verildiyini diqqətə çatdırdı.
Tədbirdə Bolqarıstanın dövlət rəsmiləri, yerli ictimai-siyasi, elm və mədəniyyət xadimləri, diplomatik korpusun nümayəndələri, jurnalistlər, həmçinin Azərbaycan icmasının nümayəndələri iştirak etdilər.

Azerbaijani movie night was organized as part of the International Film Festival in Sofia
On 29 January, an Azerbaijani movie night was organized as part of the 17th MENAR International Film Festival in Sofia. In the event, organized with the active support of the Embassy of Azerbaijan to Bulgaria, a feature movie presented by the Ministry of Culture of the Republic of Azerbaijan, as well as a documentary film dedicated to the January 20 tragedy was screened.
Speaking at the event, Ambassador of Azerbaijan to Bulgaria Huseyn Huseynov emphasized that the 20 January tragedy is both a sad and glorious page in Azerbaijani history, that the Soviet empire could not break the will of the Azerbaijani people for independence, and that the 20 January events were the path to Azerbaijan's national independence. He also noted that it was precisely as a result of the courageous political will of the national leader Heydar Aliyev that the necessary political and legal assessment was given to the 20 January tragedy.
The event was attended by Bulgarian state officials, local socio-political, scientific and cultural figures, representatives of the diplomatic corps, journalists, as well as representatives of the Azerbaijani community.