No:309/21, Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin mətbuat açıqlaması
Bu gün Beynəlxalq Məcburi Yoxaçıxma Qurbanları (İtkin düşmüş şəsxlər) Günüdür. İtkin düşmə, Azərbaycanda təxminən otuz ildir ki, minlərlə insanın qarşılaşdığı problemdir. Ermənistanın təcavüzü nəticəsində Azərbaycandan 3890 nəfər (3171 hərbçi, 719 mülki şəxs) hələ də itkin düşmüş hesab olunur. Ermənistan 1990-cı illərin əvvəllərindən etibarən azərbaycanlıların girov götürülməsi, uzun illər girovluqda saxlanılması, onlarla pis rəftar və qətlə yetirilməsi təcrübəsini həyata keçirmişdir. Girov götürülmənin beynəlxalq humanitar hüquqda açıq şəkildə qadağan edilməsinə baxmayaraq, 267 azərbaycanlı mülki şəxs (o cümlədən 29 uşaq; 98 qadın; 112 qoca) Ermənistan tərəfindən girov götürülmüş və indiyədək azad edilməmişdir. Bundan əlavə, 1102 azərbaycanlı (o cümlədən 224 uşaq; 357 qadın; 225 qoca) erməni girovluğundan azad edilmişdir. Ötən il baş vermiş müharibə nəticəsində 7 Azərbaycan hərbçisi hələ də itkindir.
Bu qanunsuz hərəkətlərlə Ermənistan 1949-cu il Cenevrə Konvensiyalarının və onların birinci əlavə protokolunun müharibə əsirlərinə və müharibə zamanı mülki şəxslərə münasibətə dair müvafiq müddəalarını ciddi şəkildə pozmuşdur. Beynəlxalq humanitar hüququn müvafiq normaları ilə yanaşı, itkin düşmüş şəxslərlə bağlı məsələlər beynəlxalq səviyyədə qorunan insan hüquqları, xüsusən də özbaşına həbsdən qorunma hüququ, bütün məhkəmə zəmanətləri olan ədalətli mühakimə hüququ, işgəncə və digər qəddar, qeyri-insani və ya ləyaqəti alçaldan rəftarın qadağan edilməsi, məcburi yoxaçıxmanın qadağan edilməsi, azadlıqdan məhrum edilmiş şəxslərin hüquqları və s. kontekstində nəzərdən keçirilir. Azərbaycan əhalisi arasında itkin düşənlərin aqibəti, Ermənistan silahlı qüvvələrinin münaqişə zamanı geniş şəkildə həyata keçirdikləri vəhşilikləri nəzərə alaraq, ciddi narahatlıq doğurur. Digər beynəlxalq humanitar hüquq pozuntuları ilə yanaşı, girov və əsirlərin qanunsuz olaraq həbs edilməsi, onlara işgəncə verilməsi və ləyaqətinin təhqir edilməsi, azərbaycanlılara qarşı sistemli şəkildə həyata keçirilən cəzalandırma və ayrı -seçkilik siyasətinin bir hissəsi olmuşdur.
Azərbaycan Respublikası Əsir və itkin düşmüş, girov götürülmüş vətəndaşlarla əlaqədar Dövlət Komissiyası müəyyən etmişdir ki, beynəlxalq humanitar hüquq normalarının əksinə olaraq azərbaycanlı girovlar dözülməz şəraitdə əsirlərlə birlikdə saxlanılmış, həm Azərbaycanın əvvəllər işğal olunmuş ərazilərində, mütəmadi olaraq həm də Ermənistan ərazisində bir həbs yerindən digərinə köçürülmüşdür. 1990-cı illərdə Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən azərbaycanlı əsir və girov götürülmüş şəxslərin kütləvi şəkildə məhv edilməsi həyata keçirilmişdir. Uşaqlar, qadınlar və qocalar da daxil olmaqla bir çox girovlar qəddarcasına öldürülmüş, bəziləri daha sonra işgəncə, dözülməz şərait və xəstəliklər nəticəsində ölmüşdür. Ölənlərin qalıqları Azərbaycana təhvil verilmədiyindən bu şəxslər hələ də itkin düşmüş hesab olunur.
Dövlət Komissiyasının dəfələrlə müraciət etməsinə baxmayaraq, yalnız bir neçə il əvvəl Beynəlxalq Qırmızı Xaç Komitəsi (BQXK) tərəfindən qeydiyyata alınmış və müxtəlif vaxtlarda BQXK nümayəndələri tərəfindən ziyarət edilmiş 6-sı qadın olmaqla 54 azərbaycanlı əsir və girov haqqında məlumat əldə etmək mümkün olmuşdur.
25 ildən artıqdır ki, Ermənistan itkin düşmüş şəxslərin taleyi ilə bağlı səmərəli araşdırma aparmaqla bağlı beynəlxalq öhdəliklərini yerinə yetirmir. Bunun əvəzinə, Ermənistan törətdiyi təcavüzə və insanlara verdiyi saysız əzablara görə məsuliyyətini inkar edir, hərbi cinayətkarları və terrorçuları qəhrəmanlaşdırır, nifrət və Azərbaycanafobiyanı təbliğ edir. Azərbaycan bu ağır cinayətləri törədənlərin cinayət məsuliyyətinə cəlb edilməsi və cəzalandırılması üçün məhkəmə işlərinə başlamışdır. Cavabdehlik və zərərin ödənilməsi qurbanların hüquq və mənafelərinin təmin edilməsinə xidmət etməklə yanaşı, effektiv qabaqlayıcı vasitə və həqiqi sülh yolunda vacib şərtlərdən biridir.

No:309/21, Press Release of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan
Today marks the International Day of the Victims of Enforced Disappearances. Enforced disappearance is a problem encountered by thousands in Azerbaijan for almost three decades. 3890 persons (3171 servicemen, 719 civilians) from Azerbaijan are still missing as a result of the aggression by Armenia. Armenia extensively practiced taking and holding of hostages and mistreatment and summary execution of Azerbaijani prisoners of war and hostages since the early 1990s. Despite the fact that the taking of hostages is clearly prohibited by international humanitarian law, 267 Azerbaijani civilians (including 29 children; 98 women; 112 elderly people) were taken hostage and weren’t released by Armenia. Until now, 1102 Azerbaijani hostages (including 224 children; 357 women; 225 elderly people) have been subsequently released from Armenian captivity.
By these illegal acts, Armenia seriously violated the relevant provisions of the 1949 Geneva Conventions relative to the treatment of prisoners of war and to the civilian persons in time of war, as well as their first Additional Protocol. Along with relevant norms of international humanitarian law, the issues related to missing persons are also considered in the context of internationally protected human rights, in particular those relating to the right to be protected from arbitrary detention, the right to fair trial affording all judicial guarantees, the prohibition of torture and other cruel, inhuman or degrading treatment, the prohibition of enforced disappearances, the rights of persons deprived from liberty and others.
Those reported missing among Azerbaijani population disappeared in circumstances that raise serious concerns as to their well-being, particularly given the atrocities widely practiced by armed forces of Armenia during the conflict. Similar to other breaches of international humanitarian law, unlawful detention, torture and outrages on the personal dignity of detained hostages and prisoners of war were part of systematic policy of collective punishment and discrimination against Azerbaijanis.
The State Commission on Prisoners of War, Hostages and Missing Persons of the Republic of Azerbaijan identified that in violation of the norms of international humanitarian law the Azerbaijani hostages were detained under unbearable conditions, together with prisoners of war, were transferred from one place of detention to another, both in the formerly occupied territories of Azerbaijan and in the territory of Armenia. There was mass annihilation of Azerbaijani prisoners of war and hostages by armed forces of Armenia in 1990s. Many hostages, including children, women, and the elderly, were brutally killed, some died later in Armenian captivity as a result of torture, intolerable conditions and diseases. As the corpses of the dead were not handed over to Azerbaijan, these persons are still considered missing.
Despite the repeated appeals of the State Commission, only a few years ago it was possible to get information about 54 Azerbaijani prisoners of war and hostages, including 6 women who were registered by the International Committee of Red Cross (ICRC) and visited at various times by the ICRC’s representatives at the places of detention.
For more than 25 years, Armenia has failed its obligation under the applicable international law to conduct effective investigation into the fate of missing persons. Instead, Armenia denies its responsibility for the aggression it unleashed and for the incalculable human suffering caused, glorifies war criminals and terrorists, and propagates hatred and Azerbaijanaphobia. Azerbaijan has initiated judicial proceedings to prosecute and punish the perpetrators of the atrocity crimes. While accountability and redress serve to ensure the rights and interests of the victims and must be an inevitable consequence of the offenses committed, they are also an essential preventive tool and one of the key prerequisites on the path to genuine reconciliation.