No:144/23, Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyi və Azərbaycan Respublikası Müdafiə Nazirliyinin birgə bəyanatı
11 mart 2023-cü il tarixində İran İslam Respublikasına məxsus hərbi təyyarə saat 09:44-dən 10:26-dək fasiləsiz olaraq Azərbaycan-İran dövlət sərhədi boyunca, Zəngilan rayonu istiqamətindən Biləsuvar rayonu istiqamətinə və geriyə doğru uçuş həyata keçirib.
Təyyarə iki ölkə arasında dövlət sərhədindən 3-5 km məsafədə, bəzi hallarda isə dövlət sərhədinin tam üstü ilə uçub.
Hərbi təyyarələrin dövlət sərhədinə yaxınlaşması ilə bağlı qonşu dövləti əvvəlcədən xəbərdarlıq etməyə dair beynəlxalq aləmdə qəbul olunmuş təcrübəyə zidd olaraq, İran İslam Respublikasının hərbi təyyarəsinin iki ölkə arasında dövlət sərhədinə bu qədər yaxınlaşması və sərhəd xətti üzərindən uçması mülki aviasiyanın təhlükəsizliyinə təhdid törədir və iki ölkə arasında münasibətləri daha da gərginləşdirməyə xidmət edir.
İşğaldan azad edilmiş Azərbaycan ərazilərinin yaxınlığında yarım saatdan çox müddət ərzində hərbi təyyarənin uçuşu Azərbaycana qarşı təxribat və qeyri-dost davranışdır. Xatırlatmaq istərdik ki, İran tərəfi ötən il də Araz çayı boyunca Azərbaycan sərhədləri yaxınlığında genişmiqyaslı hərbi təlimlər keçirmişdi.
İran tərəfini bu cür təhrikçi addımına görə şiddətlə qınayır, müvafiq izahat verməyə və gələcəkdə belə təxribatçı addımlardan çəkinməyə çağırırıq.
Martın 11-də İran İslam Respublikasının Azərbaycan Respublikasındakı səfiri Seyid Abbas Musəvi Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinə çağırılıb və ona müvafiq etiraz notası təqdim olunub.

No:144/23, Joint Statement of the Ministry of Foreign Affairs and the Ministry of Defense of the Republic of Azerbaijan
On March 11, 2023, from 09:44 to 10:26 a military aircraft belonging to the Islamic Republic of Iran made a non-stop flight along the Azerbaijan-Iran state border from the direction of Zangilan district to Bilasuvar district and backwards.
The plane flew between the two countries at a distance of 3-5 km from the state border, and in some cases over the state border.
Contrary to the internationally accepted practice of warning the neighboring country in advance about approaching military aircraft to the state border, such a close proximity of a military aircraft of the Islamic Republic of Iran to the state border between the two countries and flying over the border line threatens the safety of civil aviation, and further deteriorates the bilateral relations.
The flight of a military aircraft for more than half an hour near the liberated territories of Azerbaijan is a provocation and unfriendly behavior towards Azerbaijan. We would like to remind that last year the Iranian side also conducted large-scale military exercises along the Araz River near the borders of Azerbaijan.
We strongly condemn the Iranian side for such a provocative step, urge them to provide an appropriate explanation, and refrain from such confrontational steps in the future.
On March 11, Ambassador of the Islamic Republic of Iran to the Republic of Azerbaijan Seyyed Abbas Mousavi was summoned to the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, and was presented with a corresponding note of protest.