No:262/23, 14 may 2023-cü il tarixində Avropa İttifaqı Şurasının Prezidentinin təşkilatçılığı ilə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti və Ermənistanın Baş naziri arasında keçirilmiş növbəti görüşə dair şərh
Avropa İttifaqı Şurasının Prezidentinin təşkilatçılığı ilə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti və Ermənistanın Baş naziri arasında bu formatda 14 may tarixli sayca beşinci görüşü iki ölkə arasında normallaşma gündəliyinin irəlilədilməsi baxımından faydalı və nəticə yönümlü hesab edirik.
İlk növbədə, müxtəlif müdaxilə və şərtləndirmə cəhdlərinə görə 9 aya yaxın müddətdə fasilə verilən “Brüssel formatı”nda görüşün yenidən keçirilməsi tərəflər arasında ən yüksək səviyyədə dialoqun təşviqi baxımından əhəmiyyət kəsb edir.
Görüş zamanı, Azərbaycan və Ermənistan arasında ikitərəfli sülh sazişi layihəsinin razılaşdırılması, sərhədlərin delimitasiyası və kommunikasiyaların bərpası istiqamətləri üzrə konkret nəticələrin əldə edilməsi məqsədilə ətraflı fikir mübadiləsi aparılıb.
Azərbaycan tərəfinin regionda sülh və sabitliyin təmin edilməsi ilə bağlı prinsipial mövqeyi bir daha tərəf-müqabillərin diqqətinə çatdırılıb. Xüsusilə, dövlətlərin ərazi bütövlüyünə hörmətin bir daha təsbit edilməsi, bu kontekstdə Azərbaycanın beynəlxalq səviyyədə tanınmış ərazi bütövlüyünün Ermənistan tərəfindən də qəbul edilməsi müstəsna əhəmiyyət kəsb edir.
Görüş həmçinin münaqişədən sonrakı normallaşma baxımından vacib olan humanitar məsələlərin müzakirəsi üçün bir fürsət təşkil edib. Bu kontekstdə, xüsusilə itkin düşmüş şəxslərin taleyinə aydınlıq gətirilməsi və minasızlaşdırma sahələrində addımlar atılmasının sürətləndirilməsinin vacibliyi bir daha vurğulanıb.
Azərbaycan və Ermənistan arasında bir-birinin suverenliyi, ərazi bütövlüyü və beynəlxalq sərhədlərinin qarşılıqlı tanınması və hörmət edilməsi əsasında münasibətlərin normallaşdırılmasının regionda davamlı sülh və sabitliyin təmini üçün yeganə yol olduğunu bəyan edirik.
Bu istiqamətdə münasibətlərin normallaşması üçün tərəqqi əldə edilməsinə dəstək verən səyləri alqışlayır, bu məqsədi güdən beynəlxalq tərəfdaşlarla dialoqu və qarşılıqlı fəaliyyəti davam etdirməyə hazır olduğumuzu bir daha təsdiq edirik.

No:262/23, Commentary on the meeting between the President of the Republic of Azerbaijan and the Prime Minister of Armenia organized by the President of the European Council on May 14, 2023
We consider the fifth meeting in this format between the President of the Republic of Azerbaijan and the Prime Minister of Armenia organized by the President of the European Council on May 14 to be useful and result-oriented in terms of advancing the normalization agenda between the two countries.
First and foremost, re-convening the meeting in the "Brussels format", which was interrupted for almost 9 months due to various attempts to interfere and set conditions, is important in terms of promoting dialogue between the parties at the highest level.
A detailed exchange took place during the meeting in order to reach concrete results on drafting of the bilateral peace agreement between Azerbaijan and Armenia, the delimitation of borders, and the restoration of communications.
The principled position of Azerbaijan regarding the securing of peace and stability in the region was once again brought to the attention of the interlocutors. In particular, once again confirmation of respect for the territorial integrity of the states, and in this context, acceptance of the internationally recognized territorial integrity of Azerbaijan by Armenia are of extreme importance as well.
The meeting also provided an opportunity to discuss humanitarian issues crucial for post-conflict normalization. In this context, the importance of clarifying the fate of missing persons and speeding up steps in demining was emphasized once again.
We declare that the normalization of relations between Azerbaijan and Armenia based on mutual recognition and respect of each other's sovereignty, territorial integrity, and international borders is the only way to ensure lasting peace and stability in the region.
In this context, we welcome the efforts to achieve progress for the normalization of relations and reaffirm our readiness to continue dialogue and interaction with international partners pursuing this goal.